fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Franciszek: poznanie siebie warunkiem rozeznania

O konieczności poznania siebie jako niezbędnego warunku rozeznania mówił papież Franciszek podczas audiencji ogólnej w środę 5 października.

Papież przypomniał, że rozeznanie angażuje nasze ludzkie władze: pamięć, intelekt, wolę, uczucia. Dodał, że często nie potrafimy rozeznać, ponieważ nie znamy siebie wystarczająco dobrze, i dlatego nie wiemy, czego naprawdę chcemy. Wskazał na konieczność dialogu między życiem religijnym, a naszym wymiarem ludzkim, poznawczym i afektywnym. „Zapomnienie o obecności Boga w naszym życiu idzie w parze z nieznajomością samych siebie, cech naszej osobowości i naszych najgłębszych pragnień” – stwierdził z goryczą Franciszek.

>>> Franciszek: modlitwa nieodzowną pomocą w rozeznawaniu duchowym

Następnie Franciszek podkreślił, że poznanie samego siebie zakłada cierpliwe badanie duszy, „wymaga uświadomienia sobie naszego sposobu postępowania, uczuć, które są w nas, powtarzających się myśli, które nas warunkują, często bez naszej wiedzy. Wymaga też rozróżnienia emocji od władz duchowych” – wskazał papież, zaznaczając, że w ten sposób dochodzimy do uznania, że pogląd, jaki mamy na siebie i rzeczywistość, jest czasem nieco zniekształcony.

fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Franciszek przypomniał, że często kuszą nas rzeczy nieuporządkowane, przedstawione z przesadną wagą, „rzeczy piękne, ale złudne, które nie mogą dostarczyć tego, co obiecują, pozostawiając nas w końcu z poczuciem pustki i smutku. Mogą to być stopnie naukowe, kariery, związki – wszystkie rzeczy, które same w sobie są godne pochwały, ale jeśli nie jesteśmy wobec nich wolni, to grozi nam, że będziemy mieć nierealne oczekiwania, takie jak na przykład potwierdzenie naszej wartości. Z tego niezrozumienia często wynikają największe cierpienia, bo żadna z tych rzeczy nie może być gwarancją naszej godności” – zaznaczył Ojciec Święty.

>>> Papież: aby nauczyć się żyć, trzeba nauczyć się kochać, a do tego niezbędne jest rozeznanie

Papież podkreślił znaczenie rachunku sumienia, czyli spokojnego odczytania na nowo tego, co dzieje się w naszym dniu, ucząc się dostrzegania w naszych ocenach i wyborach tego, do czego przywiązujemy największą wagę, czego szukamy i dlaczego, i co w końcu znajdujemy. „Modlitwa i poznanie samych siebie pozwalają nam wzrastać w wolności. Są to podstawowe elementy życia chrześcijańskiego, cenne elementy dla odnalezienia swojego miejsca w życiu” – stwierdził Franciszek na zakończenie swojej katechezy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze