Papież na zakończenie podróży prosi o pokój i wzrastanie w braterstwie z migrantami
Papież Franciszek na zakończenie wizyty w Belgii zaapelował w niedzielę o natychmiastowe zawieszenie broni w Libanie i na całym Bliskim Wschodzie. Ojciec Święty poprosił aby potraktować zjawisko migracji jako okazję do wspólnego wzrastania w braterstwie i w każdym bracie i siostrze migrancie dostrzec oblicze Jezusa.
Zwracając się do wiernych przed modlitwą Anioł Pański na stadionie w Brukseli, papież powiedział: „Dalej śledzę z bólem i wielkim niepokojem rozszerzenie i nasilenie konfliktu w Libanie”.
„Liban jest przesłaniem, ale w tym momencie jest przesłaniem umęczonym, a ta wojna ma katastrofalne skutki dla ludności” – mówił Franciszek.
>>> Papież podczas mszy na stadionie: wszyscy otrzymaliśmy misję w Kościele [+TRANSMISJA, GALERIA]
Dodał: „Wiele, bardzo wiele osób umiera dzień po dniu na Bliskim Wschodzie. Módlmy się za ofiary, za ich rodziny, módlmy się o pokój”.
Papież zaapelował: „Proszę wszystkie strony o natychmiastowe zawieszenie ognia w Libanie, Gazie, w całej Palestynie, Izraelu. Niech zostaną uwolnieni zakładnicy i niech umożliwi się pomóc humanitarną”.
„Nie zapominajmy o umęczonej Ukrainie” – podkreślił.
Franciszek zakończył 46. podróż zagraniczną do Luksemburga i Belgii. O godz. 13.21 z belgijskiej wojskowej bazy lotniczej w Melsbroek odleciał samolot, którym podróżuje papież.
Na lotnisku papieża pożegnali przedstawiciele belgijskiego rządu i Kościoła. W poczekalni dla VIP-ów, wpisał się do księgi honorowej wojskowej bazy lotniczej. „Wdzięczny za przyjęcie w bazie lotniczej Melsbroek, mam nadzieję, że zawsze będzie ona służyć pokojowi w Belgii, Europie i na całym świecie” – napisał Franciszek.
>>> Ks. Scholtès: papież pokazuje w Belgii, jak być Kościołem w zsekularyzowanym społeczeństwie
Samolot belgijskich linii lotniczych Brussels Airlines z papieżem na pokładzie odleciał o godz. 13.21 do Rzymu, gdzie spodziewany jest na międzynarodowym lotnisku Leonardo da Vinci Rzym-Fiumicino ok. godz. 15.
Papież Franciszek rozpoczął 26 września br. w Wielkim Księstwie Luksemburga swoją 46. wizytę zagraniczną. W Belgii główną okazją były obchody 600-lecia belgijskiego Katolickiego Uniwersytetu w Leuven, który od 1968 r. jest podzielony na część flamandzką i walońską. Spotkał się z wykładowcami z niderlandzkojęzycznego Katholieke Universiteit Leuven i studentami z francuskojęzycznego Universite Catholique w Louvain-la-Neuve. Na Stadionie Króla Baudouina odprawił Mszę św. z udziałem 40 tys. wiernych.
W Luksemburgu został przyjęty przez wielkiego księcia Henryka i premiera Luca Friedena, a w Belgii przez króla Filipa i premiera Alexandra De Croo. Spotkanie ze wspólnotą katolicką tego małego kraju odbyło się w katedrze luksemburskiej. W Bazylice Narodowej Najświętszego Serca Jezusowego w Brukseli Franciszek spotkał się z biskupami, księżmi, zakonnikami i pracownikami duszpasterskimi.
Ponadto papież poruszał się w obu krajach w „papamobile” i spotykał się z mieszkańcami.
Kolejne ważne wydarzenie z udziałem Franciszka rozpocznie się 2 października, kiedy rozpocznie się w Watykanie końcowa sesja Synodu Biskupów na temat synodalności. Do 27 października weźmie w niej udział około 370 uczestników, w tym około 270 biskupów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |