fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Franciszek przewodniczył mszy świętej z okazji Jubileuszu Wojska, Policji i Służb Mundurowych

O obronę życia ludzkiego i odważnego świadczenia miłości Boga, który chce, aby wszyscy byli braćmi zaapelował Ojciec Święty do uczestników Jubileuszu Wojska, Policji i Służb mundurowych. Franciszek przewodniczył w mszy św. na Placu św. Piotra, która była punktem kulminacyjnym tych uroczystości Roku Świętego.

Na Placu św. Piotra zgromadziło się 25 tys. wiernych, gdzie wyróżniały się kolory mundurów różnych korpusów zbrojnych, z przedstawicielami ze stu krajów. Liturgię celebrował kard. Robert Prevost, prefekt Dykasterii ds. Biskupów, wraz z ks. prałatem Santo Marcianò, ordynariuszem wojskowym Włoch oraz arcybiskupem Wilna Gintarasem Grušasem, przewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), wraz z ponad trzystoma innymi koncelebransami, w tym kardynałami, biskupami i kapłanami. Wśród zgromadzonych  na Eucharystii była dwustuosobowa delegacja wojska i funkcjonariuszy z Polski, której przewodzi biskup polowy Wiesław Lechowicz.

fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W homilii odczytanej przez mistrza papieskich celebracji liturgicznych, abp Diego Ravellego Franciszek komentując fragment Ewangelii opisujący cudowny połów ryb i powołanie apostołów skomentował trzy czasowniki użyte przez św. Łukasza: Jezus widząc zniechęcenie przyszłych uczniów, którzy przez całą noc nic nie ułowili okazuje im współczucie. Następnie postanowił wsiąść do łodzi życia Piotra. Wreszcie, usiadł, aby nauczać, a ludzie poczuli, że wciąż jest nadzieja, nawet gdy wszystko zdaje się stracone. „Kiedy Pan wchodzi do łodzi naszego życia, aby przynieść nam dobrą nowinę o Bożej miłości, która zawsze nam towarzyszy i nas podtrzymuje, wtedy życie zaczyna się na nowo, nadzieja się odradza, powraca utracony entuzjazm i możemy ponownie zarzucić sieć w morze” – zauważył Ojciec Święty.

Następnie Franciszek wskazał, że także wojsko, policja i służby mundurowe wezwane są do zobaczenia, by uchwycić zagrożenia dla dobra wspólnego, wejścia, aby służyć dobru, wolności i sprawiedliwości i aby usiąść, ucząc, że dobro może pomimo wszystko zwyciężyć.

fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Papież podkreślił w tym kontekście rolę kapelanów, jako obecności Chrystusa, „który chce wam towarzyszyć, zaoferować wam wysłuchanie i bliskość, zachęcać was do wypłynięcia na głębię oraz wspierać was w misji, którą wypełniacie każdego dnia”.

Ojciec Święty wyraził wdzięczność wojsku, policji i służbom  mundurowym za pełnioną posługą. Jednocześnie zaapelował o promowanie, ratowanie i obronę życia. „Bądźcie czujni wobec pokusy kultywowania ducha wojny; bądźcie czujni, abyście nie dali się zwieść mitowi siły i szczękowi broni; bądźcie czujni, aby nie zostać skażonymi trucizną propagandy nienawiści, która dzieli świat na przyjaciół, których trzeba bronić i nieprzyjaciół, których należy zwalczać. Bądźcie natomiast odważnymi świadkami miłości Boga Ojca, który chce, abyśmy wszyscy byli braćmi. I, razem, podążajmy by budować nową erę pokoju, sprawiedliwości i braterstwa” – zaapelował Franciszek na zakończenie swej homilii.

fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Przed zakończeniem Mszy św. i modlitwą „Anioł Pański” papież pozdrowił wszystkich, którzy „tchnęli życie w tę Jubileuszową Pielgrzymkę Wojska, Policji i Służb Mundurowych. „Dziękuję za obecność szanownym władzom cywilnym, a za posługę duszpasterską ordynariuszom i kapelanom wojskowym. Pozdrawiam wszystkich żołnierzy na całym świecie i pragnę przypomnieć nauczanie Kościoła w tym względzie. Sobór Watykański II mówi: `Ci zaś, którzy oddani służbie ojczyzny wykonują pełnia ją w wojsku, winni się uważać za wspierających bezpieczeństwo i wolność narodów` (Konst. duszpasterska Gaudium et spes, 79). Ta służba wojskowa ma być pełniona tylko w celu słusznej obrony, nigdy w celu ujarzmienia innych narodów, zawsze z poszanowaniem międzynarodowych konwencji dotyczących kwestii wojennych (por. tamże), a przede wszystkim ze świętym szacunkiem dla życia i stworzenia” – powiedział Franciszek.

Wezwał do modlitwy o pokój na udręczonej Ukrainie, w Palestynie, w Izraelu, Mjanmie i na całym Bliskim Wschodzie, w Kiwu, w Sudanie. „Niech wszędzie ucichnie broń, a wołanie narodów, które proszą o pokój, niech zostanie wysłuchane!” – zaapelował Ojciec Święty.

Galeria (10 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze