Fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Franciszek przybył do Estonii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

O godz. 9.50 czasu lokalnego (8.50 godz. w Polsce) samolot łotewskich linii lotniczych Air Baltic z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował na lotnisku międzynarodowym w Tallinie.

Po przybyciu papieża powitała prezydent Republiki Estonii, Kersti Kaljulaid i czworo dzieci w tradycyjnych strojach, które wręczyły Ojcu Świętemu kwiaty. Obecny był m. in. administrator apostolski Estonii, bp Philippe Jourdan. Następnie Ojciec Święty i prezydent przeszli do salonu VIP-ów, gdzie odbył krótką rozmowę z głową estońskiego państwa. Oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka w Estonii odbyła się przed Pałacem Prezydenckim w Tallinie. Przed rezydencją prezydencką odegrano hymny Watykanu i Łotwy. Franciszek przywitał się z przedstawicielami estońskich władz państwowych i lokalnych. Po wejściu do pałacu papież wpisał się do Księgi Honorowej. W prezencie Ojciec Święty ofiarował obraz z widokiem Watykanu. Potem odbyła się prywatna rozmowa z głową estońskiego państwa, Kersti Kaljulaid. Po rozmowie przeszli do Ogrodu Różanego, gdzie odbędzie się spotkanie z władzami.

Fot. EPA/ALESSANDRO DI MEODziś rano, przed opuszczeniem nuncjatury apostolskiej w Wilnie i wyjazdem na lotnisko papież otrzymał w prezencie drewnianą rzeźbę „zamyślonego Chrystusa”, dzieło litewskiego rzeźbiarza Andriausa Kaziukonio. Na lotnisku odbyła się uroczystość pożegnalna z udziałem pani prezydent Dalii Grybauskaité. Było też obecnych ok. 200 wolontariuszy, którzy wykonali na cześć papieża piosenkę. Dwoje z nich ofiarowało Ojcu Świętemu pamiątkowy prezent. Lecąc z Wilna do Tallina papież wysłał dwa telegramy do prezydenta Litwy i Łotwy, Dali Grybauskaité i Raimonda Vejonisa, w których podziękował za serdeczne przyjęcie i prosi Boga o błogosławieństwo pokoju i radości dla ich krajów. Kościół katolicki w Estonii liczy obecnie niespełna 6 tys. wiernych (na 1,3 mln mieszkańców kraju), skupionych w 10 parafiach. Według danych z kwietnia 2018 r., pracę duszpasterską wśród nich pełni jeden biskup, 12 księży diecezjalnych i zakonnych (dominikanów), 18 sióstr zakonnych (brygidek, niepokalanek, misjonarek miłości i felicjanek) i jeden brat zakonny (dominikanin). Działa tam też prałatura personalna Opus Dei (której numerariuszem jest bp Jourdan) i założone w 2016 r. diecezjalne seminarium misyjne „Redemptoris Mater” (pierwsze seminarium duchowne w historii Estonii!). W Tallinie ma swą siedzibę Caritas Estonia, zaś w Tartu i Kodasemie czynne są katolickie ośrodki wychowawcze.

Zobacz także
Wasze komentarze