EPA/Fabio Frustaci

Franciszek: z pomocą Boga możemy uzdrowić świat, pracując wszyscy razem dla dobra wspólnego

Chrześcijańska reakcja na pandemię i wynikające z niej kryzysy społeczno-gospodarcze, opiera się na miłości, przede wszystkim na miłości Boga, który nas zawsze uprzedza – powiedział papież Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież zachęcił jednocześnie do troski o dobro wspólne. Podobnie jak przed tygodniem Franciszek spotkał się z wiernymi na dziedzińcu św. Damazego Pałacu Apostolskiego.

Ojciec Święty zauważył, że koniecznym warunkiem wyjścia z obecnego kryzysu jest dążenie do dobra wspólnego. Niestety, jesteśmy świadkami podsycania konfliktów czy też ludzkiej obojętności.

– Chrześcijańska reakcja na pandemię i wynikające z niej kryzysy społeczno-gospodarcze opiera się na miłości, przede wszystkim na miłości Boga, który nas zawsze uprzedza (por. 1 J 4, 19). On nas miłuje bezwarunkowo, a kiedy przyjmiemy tę Bożą miłość, to wówczas możemy odpowiedzieć w podobny sposób- wskazał papież, zachęcając do rozwijania miłości ekspansywnej i włączającej, która leczy, uzdrawia i czyni dobro. Zaznaczył, że miłość obejmuje także relacje obywatelskie i polityczne, w tym relacje z przyrodą.

>>> Zmarł „szewc papieża”. „Przyślij mi nowe buty do Watykanu, jak zwykle czarne” – mówił do niego papież

Franciszek zauważył: „koronawirus pokazuje nam, iż prawdziwe dobro dla każdego jest dobrem wspólnym i odwrotnie, że dobro wspólne jest prawdziwym dobrem dla osoby”. Podkreślił, że „do wirusa, który nie zna żadnych przeszkód, granic ani różnic kulturowych i politycznych należy podchodzić z miłością bez przeszkód, granic i różnic”. Zachęcił do dzielenia się, włączenia najbardziej bezbronnych, wyrażenia tego, co najlepsze w naszej ludzkiej naturze. „Aby zbudować zdrowe, integracyjne, sprawiedliwe i pokojowe społeczeństwo, musimy to uczynić na skale dobra wspólnego. I jest to zadanie wszystkich, a nie tylko kilku specjalistów” – stwierdził Ojciec Święty.

Papież wskazał na konieczność zakorzenienia naszych działań w zasadach etycznych i ożywiania ich miłością społeczną i polityczną. – Tak więc w naszych gestach, nawet tych najbardziej skromnych uwidoczni się coś z obrazu Boga, co nosimy w sobie, ponieważ Bóg jest Trójcą Bóg jest Miłością. Bóg jest Miłością. To najpiękniejsze określenie Boga, jakie znajdujemy w Biblii, a które daje nam św. Jan Apostoł, który bardzo miłował Jezusa. Bóg jest Miłością. Z Jego pomocą możemy uzdrowić świat, pracując wszyscy razem dla dobra wspólnego. Nie tylko na rzecz mojego dobra, lecz dla dobra wspólnego wszystkich – powiedział Franciszek na zakończenie swej katechezy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze