Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Francja: 50 tys. osób na papieskiej mszy w Marsylii, wśród nich prezydent Macron [+ZDJĘCIA]

50 tys. osób uczestniczy w mszy pod przewodnictwem papieża Franciszka na stadionie piłkarskim Velodrome w Marsylii, a 100 tys. zgromadziło się na ulicach na trasie jego przejazdu – poinformowały w sobotę lokalne władze w tym mieście na południu Francji.

Na mszy jest prezydent Emmanuel Macron z małżonką Brigitte. Wśród obecnych na trybunach słynnego stadionu jest też prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Papież został entuzjastycznie powitany przez wiernych przybyłych z wielu części Francji. „Potrzebujemy odkrycia na nowo pasji i entuzjazmu, odkrycia na nowo smaku zaangażowania na rzecz braterstwa, ponownego podjęcia ryzyka miłości w rodzinach i wobec najsłabszych, i odnalezienia w Ewangelii łaski, która przemienia i czyni życie pięknym” – stwierdził papież podczas mszy.

>>> Jak wyglądało spotkanie papieża z prezydentem Francji? [+ZDJĘCIA]

Bóg przychodzi do nas poprzez ludzi

Papież komentując scenę nawiedzenia przez Maryję swej starszej krewnej Elżbiety, wskazał, że ukazuje ona, iż Bóg czyni możliwym nawet to, co wydaje się niemożliwe, rodzi życie nawet w bezpłodności.

Fot. PAP/EPA/Sebastien Nogier / POOL
Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Zachęcił do zastanowienia się nad działaniem Boga w naszym życiu, w tym w społeczeństwach zsekularyzowanych i naznaczonych obojętnością religijną. Zauważył, że ludzie modlitwy, otwarci na Boga doznają swoistego wstrząsu, który określił mianem wstrząsu wiary. Przyznał, że w społeczeństwie europejskim można zapaść na cynizm, rozczarowanie, rezygnację, niepewność, ogólne uczucie smutku. Natomiast ludzie wiary postrzegają rzeczywistość oczyma Boga.

„Wiedzą, że we wszystkim obecny jest Pan, wzywa, zachęca ich do dawania świadectwa Ewangelii, aby z łagodnością, poprzez otrzymane dary i charyzmaty, budować nowy świat” – podkreślił Franciszek.

Papież zwrócił uwagę, że doświadczenie wiary rodzi także wstrząs wobec bliźnich. „Bóg jest relacją i często nawiedza nas poprzez ludzkie spotkania” – przypomniał.

Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
Fot. PAP/EPA/Sebastien Nogier / POOL

Papież odnosząc się do pluralistycznego społeczeństwa współczesnej Europy zaapelował o przeciwstawianie się nasilaniu się indywidualizmu, egoizmu i zamknięciu. „Uczmy się od Jezusa drżenia o tych, którzy żyją obok nas” – zachęcił Franciszek.

Przykład Maryi

Mówiąc o wyzwaniach współczesności papież wyraził przekonanie, że „potrzebujemy odkrycia na nowo pasji i entuzjazmu, odkrycia na nowo smaku zaangażowania na rzecz braterstwa, ponownego podjęcia ryzyka miłości w rodzinach i wobec najsłabszych, i odnalezienia w Ewangelii łaski, która przemienia i czyni życie pięknym”.

Fot. PAP/EPA/Sebastien Nogier / POOL
Fot PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież wskazał na przykład Maryi, narażającej się na niewygody. Chcemy być chrześcijanami, którzy spotykają Boga poprzez modlitwę, a naszych braci i siostry poprzez miłość, którzy podskakują, doznają wstrząsu, przyjmują ogień Ducha, aby następnie dać się rozpalić dzisiejszym pytaniom, wyzwaniom Morza Śródziemnego, wołaniu ubogich, «świętym utopiom» braterstwa i pokoju, które czekają na urzeczywistnienie” – stwierdził Franciszek.

Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Na zakończenie swej homilii papież zapewnił, iż modli się do Matki Bożej Strażniczki, aby „czuwała nad Francją i całą Europą, i aby sprawiła, że doznamy wstrząsu w Duchu Świętym”.

Fot. PAP/EPA/Sebastien Nogier / POOL
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze