Francja: biskupi sprzedadzą dobra kościelne, by zadośćuczynić ofiarom pedofilii
Francuscy biskupi sprzedadzą dobra kościelne, by zadośćuczynić finansowo ofiarom pedofilii. Decyzję taką podjęto na zakończonym dziś w Lourdes zgromadzeniu plenarnym Konferencji Biskupów Francji (CEF).
Hierarchowie przyjęli też szereg innych, szczegółowych decyzji, wprowadzających w życie zalecenia raportu Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele. Z opublikowanego 5 października dokumentu wynika, że w latach 1950-2020 216 tys. osób padło ofiarą molestowania seksualnego przez księży, zakonników lub zakonnice. Liczba ta wzrasta do 330 tys., jeśli uwzględnimy osoby molestowane przez świeckich pracujących w instytucjach Kościoła katolickiego. W ciągu minionych 70 lat około 3 tys. kapłanów i zakonników dopuściło nadużyć seksualnych względem osób małoletnich. W tym okresie we Francji posługę pełniło 115 tys. duchownych. Oznacza to, że sprawa ta dotyczy prawie 3 proc. kapłanów i zakonników.
>>>Francja: trwa dyskusja o zniesieniu tajemnicy spowiedzi
Na szczeblu krajowym biskupi przekształcili istniejącą od marca br. instytucję odszkodowawczą INIA w INIRR – Niezależny Krajowy Organ ds. Uznania i Zadośćuczynienia, dysponujący „koniecznymi środkami finansowymi”. Na jego czele stanęła prawniczka Marie Derain de Vaucresson z Ministerstwa Sprawiedliwości, w latach 2011-2014 rzeczniczka praw dziecka.
Aby wypłacić odszkodowania ofiarom, postanowiono o zbyciu, w razie potrzeby, majątku nieruchomego i ruchomego należącego do CEF i do diecezji. Możliwe będzie także zaciągniecie na ten cel pożyczki.
Episkopat wystosował prośbę do papieża Franciszka o wysłanie do Francji wizytacji, która miałaby dokonać oceny posługi biskupów w dziedzinie ochrony małoletnich i, jeśli to konieczne, o podjęcie wynikających z wizytacji decyzji.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |