Francja: demontaż obozu migrantów w Calais konieczny

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jedno Calais nie jest w stanie samo udźwignąć problemu migracji – podkreśla ordynariusz obejmującej to francuskie miasto diecezji Ars. Bp Jean-Paul Jaeger ustosunkował się do kontrowersyjnych, lecz koniecznych jego zdaniem decyzji o demontażu obozu migrantów i budowie muru wzdłuż drogi prowadzącej do portu.

Podkreślił, że warunki, w jakich żyli uchodźcy do tej pory, były nieludzkie. Demontaż obozu powinien się jednak odbyć w taki sposób, aby stworzyć migrantom warunki na przyszłość. Mówiąc z kolei o przydrożnym murze, bp Jaeger przyznał, że na krótką metę jest to rozwiązanie konieczne, choć oburza mieszkańców Calais.

„Kwestią podstawową jest oczywiście zapewnienie normalnego funkcjonowania działalności gospodarczej, a konkretnie tranzytu do Wielkiej Brytanii. Nie można się temu sprzeciwiać, bo Calais to nie tylko miejsce przerzutowe dla migrantów, lecz także główny punkt tranzytowy między Anglią i Europą. Jest tam bardzo intensywny ruch samochodów ciężarowych. Ze strony migrantów zdarzały się ataki, niekiedy bardzo niebezpieczne; było wiele ofiar śmiertelnych, bo migranci ryzykują. Dlatego dostęp do portu powinien być chroniony. Jednak mur nie może być trwałym rozwiązaniem, choć w tym momencie zapewne spełni swoje zadanie. Dobrze rozumiem mieszkańców Calais, którzy nie chcą żyć w twierdzy, nie chcą, by ich miasto zostało oszpecone. Ludzie chcą żyć normalnie i w spokoju, a plany obstawienia ich murami nie budzą niczyjej radości i ja to rozumiem”.

Bp Jaeger dodał, że kryzys migracyjny ma wymiar światowy i na takim szczeblu powinien być rozwiązany. Tymczasem we Francji i Stanach Zjednoczonych trwają obecnie kampanie przed wyborami prezydenckimi, a żaden z polityków nie traktuje tego problemu poważnie – zauważył francuski biskup.

fot. jpellgen, flickr.com

Francja: demontaż obozu migrantów w Calais konieczny
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze