fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Francja: księża w Awinionie adresatami anonimów z pogróżkami od ekstremistów

Siedmiu proboszczów z diecezji awiniońskiej otrzymało anonimowe listy z napisem „Allah akbar”. W obecnej atmosferze obaw przed zamachami islamskimi sprawa traktowana jest bardzo poważnie.

W parafiach, których duchowni otrzymali anonimowe przesyłki, wzmocniono ochronę policyjną. Żandarmeria prowadzi śledztwo, a policja naukowa analizuje listy.

Piszą o tym prowansalskie gazety, ale jak często zdarza się we Francji, gdy atakowani są chrześcijanie i kościoły, media ogólnokrajowe tylko małymi wzmiankami odnotowują temat.

Według regionalnej telewizji France3, listy nadchodziły od początku grudnia. Koperty zaadresowane są „starannym ładnym pismem”, a w środku wszystkie zawierają ten sam, odręczny napis po francusku i po arabsku. Wysyłane są z sąsiedniego departamentu Gard.

>>> Francja: kościół z freskiem w stylu street artu 

W departamencie Vaucluse jest siedmiu proboszczów pochodzących z Afryki. Afrykańscy duchowni pełniący inne funkcje nie są, jak dotąd, celem anonimów – powiedział cytowany przez portal internetowy Actu wikariusz generalny diecezji awiniońskiej Pascal Molemb, który sam jest z pochodzenia Kameruńczykiem.

Według wikariusza, żaden z księży adresatów anonimów nie zamierza „pakować walizek”. „Parafianie podtrzymują ich na duchu” – dodał.

francja nicea atak

fot. EPA/ERIC GAILLARD

Jeden z proboszczów, na którego powołuje się France3, powiedział, że nie boi się o siebie, ale odpowiedzialny jest za swych parafian i dlatego musi zachować jak największą ostrożność.

Diecezja awiniońska, „po to by nie zwiększać napięcia”, nie złożyła skargi na policję, ale nie sprzeciwia się, by robili to księża. Według francuskiej agencji AFP, kilku z nich już to uczyniło.

Nie mamy do czynienia z bezpośrednimi groźbami śmierci, ale w kontekście zagrożenia terrorystycznego sprawę traktujemy bardzo poważnie – cytuje AFP „źródła żandarmeryjne”.

Mer Cairanne, jednej z parafii, której proboszcz otrzymał anonim, wyraził zdziwienie, że o sprawie dowiedział się „z dużym opóźnieniem” i to od mieszkańców gminy.

Julien Aubert, deputowany partii Republikanie (LR, prawica) z departamentu Vaucluse, który wielokrotnie piętnował, to co nazywa „bezkarnością islamistów w tym departamencie”, wyraził zadowolenie z decyzji prefekta, by zwiększyć ochronę policyjną kościołów.

Od zamachu islamistycznego na bazylikę w Nicei, w którym zginęły trzy osoby, w całej Francji podjęto kroki mające zabezpieczyć świątynie. France3 podała, że żandarmeria zapewnia, że do maksimum zabezpieczy kościoły, tak by wierni mogli spokojnie się tam udać na msze Bożonarodzeniowe.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze