Protest katolików w Paryżu sprzed kilkunastu dni, fot. EPA/YOAN VALAT

Francja: od soboty w kościołach, w czasie nabożeństwa, będzie mogło przebywać 30 osób

Francuskie władze ustaliły, że od soboty maksymalnie 30 osób będzie mogło przebywać w trakcie nabożeństw w miejscach kultu religijnego. Decyzja wywołała „rozczarowanie” biskupów katolickich oraz przedstawicieli protestantów i muzułmanów we Francji. Biskupi katoliccy np. chcą dostosowania limitu wiernych do wielkości kościoła.

Prezydent Emmanuel Macron ogłosił we wtorek wieczorem w telewizyjnym orędziu do narodu, że wierni będą mogli ponownie brać udział w nabożeństwach od 28 listopada, ale w miejscu kultu może przebywać maksymalnie 30 osób. Decyzja władz wywołała „rozczarowanie” i „zdziwienie” wśród biskupów katolickich, którzy chcą, aby limit dostosowany był do wielkości budynku kościoła.

fot. EPA/IAN LANGSDON

Konferencja Episkopatu Francji (CEF) poinformowała dziś w oświadczeniu, że po rozmowie telefonicznej biskupa Erica de Moulins-Beauforta z prezydentem Macronem ostateczne decyzje odnośnie do liczby wiernych uczestniczących w ceremoniach religijnych ogłoszone zostaną w czwartek. Według CEF otwieranie świątyń nastąpi w dwóch etapach: w sobotę 28 listopada z limitem 30 osób, a następnie po ponownej ocenie sanitarnej 15 grudnia być może z większą liczbą wiernych. Ograniczenia są związane oczywiście z pandemią koronawirusa.

Protestancka Federacja Francji (FPF) poinformowała, że limit 30 osób nie jest zadowalający. Ze swej strony Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM) również uznała ograniczenie do 30 osób za „zbyt restrykcyjne”, podkreślając, że wolałaby „zasadę jednej osoby na 4 metry kwadratowe”. „W obecnym stanie rzeczy CFCM zaleca odłożenie wznowienia modlitw piątkowych do odwołania” i „wzywa meczety, które nie mogą wypełnić 30-osobowego limitu, aby również odwoływały codzienne modlitwy aż do odwołania” – czytamy w oświadczeniu CFCM. Rzecznik rządu Gabriel Attal bronił limitów i „jasnych zasad” dla miejsc kultu zaproponowanych przez rząd. – Nie zamierzamy wysyłać ludzi na pomiar metrów kwadratowych w kościele – stwierdził Attal w radiu Europe 1. W ostatnich tygodniach Francuzi, także paryżanie, protestowali przeciwko przedłużającym się restrykcjom i braku możliwości uczestniczenia w nabożeństwach, wraz z zachowaniem wszystkich potrzebnych sanitarnych zasach. Ich manifestacja wiary została zauważona w wielu innych krajach.

>>> Katolicy w Paryżu protestują i apelują: otworzyć kościoły! Chcemy się tam modlić [ZDJĘCIA] 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze