Francja: tłumy wiernych na jubileuszu objawień Najświętszego Serca Pana Jezusa
Przez 18 miesięcy — począwszy od 27 grudnia 2023 r. do 27 czerwca 2025 r. — małe miasteczko Paray-le-Monial w Burgundii we Francji obchodzi jubileusz 350. rocznicy objawień Najświętszego Serca Jezusowego, jakich doświadczyła wizytka, św. Małgorzata Maria Alacoque.
Alacoque twierdzi w swojej autobiografii, że była świadkiem około 30 objawień Najświętszego Serca Pana Jezusa. W dialogu z zakonnicą kontemplacyjną Chrystus poprosił o święto ku czci Jego Najświętszego Serca w całym Kościele. To był punkt wyjścia dla nabożeństwa, które rozprzestrzeniło się po całym świecie. Daty półtorarocznego jubileuszu wybrano tak, aby odpowiadały trzem głównym datom objawień: pierwsza 27 grudnia 1673 r.; druga w pierwszy piątek jednego z miesięcy 1674 r. (pamiętniki Alacoque nie precyzują, który miesiąc); i trzecia w oktawie Bożego Ciała (13–20 czerwca) w 1675 r. Jak wyjaśnił CNA ojciec Étienne Kern, rektor sanktuarium, celem tego jubileuszu jest przypomnienie nam, że „Paray-le-Monial jest nie tylko ważnym kamieniem milowym w historii duchowości, ale także miejscem współczesnych przeżyć. ”
Nadużycia w kulcie Najświętszego Serca Pana Jezusa
Według Kerna wydarzenie to jest także okazją do ponownego odkrycia prawdziwego przesłania Najświętszego Serca i sprostowania fałszywych wyobrażeń, którymi zostało ono obarczone. Francuski ksiądz zauważył, że nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa „rozprzestrzeniło się bardzo szeroko, czasami jednak ze szkodą dla głębi przesłania”, powodując „duchowe i teologiczne zubożenie”.
Szczególnie w XIX wieku kult ten padł ofiarą własnej popularności: pojawienie się technik obrazowania pomogło szerzyć nabożeństwo, które odniosło wielki sukces, ale było kojarzone z „czymś nieco naznaczonym krwią, co w obecnych czasach może wydawać się przestarzałe.” Jednak, kontynuuje Kern, „objawienia Małgorzaty Marii są ogniem: to nie serce Jezusa krwawi, to serce Jezusa płonie”. Inne nadużycia w historii obejmowały chorobliwe skupianie się na temacie cierpienia w przesłaniu Paray-le-Monial oraz przyjmowanie przez niektórych symbolu Najświętszego Serca dla celów politycznych.
Trzy wymiary przekazu
Pierwotne przesłanie Najświętszego Serca przekazane Małgorzacie Alacoque zawiera się w trzech wymiarach. Jezus zaczyna od wyznania miłości: „To jest serce, które tak umiłowało świat”. Chodzi o to, aby „doświadczyć miłości Boga” – co jest antytezą wizji „bezlitosnego boga, który żąda doskonałości, jeśli nie chcemy trafić do piekła” – wyjaśnił Kern.
Drugi wymiar to rodzaj skargi Pana, w której mówi, że Jego miłość przyjmuje „tylko niewdzięczność i obojętność”. „Kocha i nie jest kochany” – powiedział Kern. Trzeci wymiar przesłania to prośba o zadośćuczynienie, „zaproszenie do pocieszenia Jezusa, do towarzyszenia mu duchowo w jego agonii na Górze Oliwnej”.
Kern nalegał, aby katolicy nie sprowadzali Najświętszego Serca do jego „wymiaru pokutnego i wiktimizacyjnego” ani do „rodzaju sztandaru chrześcijaństwa”, bo „całkowicie pominiemy sens” tego nabożeństwa. Objawienia w Alacoque podkreślają „łagodność i pokorę serca Jezusa” – powiedział Kern. Są zaproszeniem, abyśmy „pozwolili Sercu Jezusa rozpalić się miłością, odwzajemnili miłość za miłość i mieli serce współczujące światu”.
Jubileusz
Od początku jubileuszu sanktuarium w Paray-le-Monial odnotowuje gwałtowny wzrost liczby odwiedzających.
„W 2023 r. zarejestrowaliśmy 45 000 osób [odwiedzających]. Liczby te można pomnożyć przez 2,5, co oznacza w sumie ponad 100 000 osób. Obecnie zaobserwowaliśmy 30-procentowy wzrost odwiedzających” – wyjaśnił Kern.
Według Kerna duża liczba osób wszystkich duchowości „przeżyła osobiste doświadczenie przemiany i spotkania z Panem w Paray-le-Monial”. Nabożeństwo do Najświętszego Serca ma „moc i oryginalność”, którą uznaje wiele środowisk w Kościele (jezuici, tradycjonaliści itp.).
Oficjalny plan jubileuszu obejmuje cztery przystanki pielgrzymkowe: Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kaplicę św. Jana, Kaplicę Objawień – gdzie znajdują się drzwi jubileuszowe – oraz Kaplicę La Colombière. Po odbyciu tej jubileuszowej podróży pielgrzymi otrzymują odpust zupełny.
W programie przewidziano także „jubileusz singla” i „jubileusz rolnika”. W Kościele we Francji te dwie bardzo różne grupy czasami czują się „niekochane”, doświadczają „cierpienia” i „potrzebują wsparcia” – zauważył Kern.
Ogólnoświatowa kampania poświęcenia się Sercu Jezusa
Aby przygotować osoby i wspólnoty na zakończenie jubileuszu 27 czerwca 2025 r. – święta Najświętszego Serca Jezusowego, ustanowionego w trzeci piątek po Zesłaniu Ducha Świętego – sanktuarium w Paray-le-Monial organizuje wielką kampanię ofiarowania się Najświętszemu Sercu Jezusa w 12-etapowej podróży w formie pisemnej, audio i wideo. Kern ma nadzieję na „światową mobilizację”, która będzie kulminacyjnym punktem jubileuszu.
Z okazji jubileuszu na początku maja w Rzymie odbyło się sympozjum na temat duchowego zadośćuczynienia w kontekście kryzysu związanego z wykorzystywaniem seksualnym. W Paray-le-Monial Jezus potępił świętokradztwa popełniane przez księży przeciwko Eucharystii.
„Naruszone Ciało Eucharystyczne nawiązuje do zgwałconego ciała dzieci” – stwierdził proboszcz, który stwierdził, że „aby naprawić tę obrzydliwość, potrzebne są nie tylko procedury sądowe i finansowe oraz zapobieganie, ale także integracja wymiaru duchowego”.
W czerwcu papież Franciszek ogłosił, że przygotowuje dokument na temat kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa, który ma zostać upubliczniony we wrześniu. Dla Kerna tekst ten byłby „głównym dokumentem pontyfikatu [Franciszka]”.
„Przez ostatnie 11 lat papież Franciszek mówił tylko o sercu Jezusa” – powiedział. „Kiedy mówi o stylu Boga – składającym się z bliskości, czułości i współczucia – jest to serce Jezusa”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |