Zdjęcie poglądowe, fot. Daniel Tibi/CC BY 2.0 de/https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3376083

Francja: trapiści opuszczają Port Zbawienia z powodu braku powołań

Znane przez niemal dwa stulecia z produkcji serów opactwo trapistów Port-du-Salut (Port Zbawienia) ma jeszcze w tym roku zamknąć swe podwoje.

Powodem jest brak powołań do życia zakonnego. Obecnie mieszka w nim zaledwie sześciu mnichów i żyjące ich charyzmatem dwie osoby świeckie. Wspólnota trapistów w opactwie, położonym w miejscowości Entrammes, w departamencie Mayenne, w północno-zachodniej Francji, jest tam obecna od 1815 roku. Założyli je w dawnym klasztorze kanoników regularnych z XIII-wieku.

>>> Trapiści w Czechach. Założyli drugi klasztor w jednym z najbardziej zlaicyzowanych krajów świata

Nazwę swych serów (początkowo Port du Salut, a następnie Port-Salut) mnisi zarejestrowali w 1874 roku, a technikę ich produkcji zapożyczyli z Niemiec, gdzie przebywali na wygnaniu w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Markę scedowali w 1959 roku (obecnie jej posiadaczem jest grupa Bel), a samą produkcję zakończyli w 2005 roku. Dwadzieścia lat później sami przygotowują się do opuszczenia opactwa, gdyż liczba mnichów stale spada.

fot. Par Ciron maurice, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49668795

Po zgromadzeniu generalnym stowarzyszenia Amis de l’abbaye (Przyjaciele Opactwa), które odbyło się 21 grudnia ub.r., opat, 77-letni o. Gérard Meneust stwierdził w rozmowie z dziennikiem „Ouest-France”, że nie ma już nadziei na rozwój opactwa.

„Na początku XX wieku liczba mieszkańców opactwa zbliżała się do 90. Od tego czasu krzywa stale zmierzała w dół. Już wtedy mnisi się tym martwili, choć mieli o wiele więcej powołań niż obecnie” – przypomina Dominique Delaunay, redaktor przeglądu historycznego „Oribus”.

Opactwo ma zostać zamknięte do końca 2025 roku. Decyzję tę musi jeszcze formalnie zatwierdzić kapituła generalna zakonu, która we wrześniu zbierze się w Asyżu, we Włoszech. Pod koniec stycznia diecezjalna komisja w Laval ma zdecydować o losie obszernej nieruchomości, którą mnisi znacznie rozbudowali od 1815 roku. Oprócz klasztoru, obejmuje ona także budynki gospodarcze, niedawno odnowiony hotel i działającą elektrownię.

fot. Par Rei Momo, Domaine public, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6226681
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze