fot. Wikipedia/domena publiczna

Francuz będzie pełnił obowiązki kardynała protodiakona

Pomimo, że formalnie najstarszym z kardynałów-diakonów jest 91-letni Włoch, kard. Renato Martino, to faktycznie obowiązki te (w tym ogłoszenie w przypadku konklawe nazwiska nowego papieża) będzie pełnił Francuz, kard.  Dominique Mamberti – prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.  Wynika to z dzisiejszego przeniesienia trzech kardynałów-diakonów do stopnia kardynałów-prezbiterów.

Kard. Mamberti urodził się 7 marca 1952 w rodzinie francuskich urzędników kolonialnych w marokańskim Marakeszu. Po powrocie rodziny do Francji wstąpił do seminarium duchownego i 20 września 1981 przyjął święcenia kapłańskie, po czym pracował na terenie diecezji Ajaccio na Korsyce, do której został inkardynowany. Ma za sobą studia z prawa kanonicznego i cywilnego.

1 marca 1986 wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując następnie w przedstawicielstwach papieskich w Algierii, Chile, w Stałej Misji przy ONZ w Nowym Jorku i w Libanie. Po powrocie do Watykanu pracował w Sekcji Sekretariatu Stanu ds. stosunków z państwami. 18 maja 2002 Jan Paweł II mianował go nuncjuszem apostolskim w Sudanie i delegatem apostolskim w Somalii, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego. Sakrę biskupią przyjął 3 lipca tegoż roku z rąk ówczesnego sekretarza stanu kard. Angelo Sodano. 19 lutego 2004 papież mianował go także nuncjuszem apostolskim w Erytrei.

Kard. Jorge Maria Bergoglio wybrany nowym papieżem. 13 marca 2013r. Fot. archiwum PAP/MICHAEL KAPPELER/ PAP/DPA.

15 września 2006 Benedykt XVI powołał go na sekretarza w Sekretariacie Stanu ds. stosunków z państwami (czyli na szefa dyplomacji watykańskiej). 8 listopada 2014 Franciszek mianował go prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, a 14 lutego 2015 włączył do Kolegium Kardynalskiego przydzielając  leżący w pobliżu Watykanu kościół Santo Spirito in Sassia – rzymski ośrodek kultu Bożego Miłosierdzia.

Tytuł kardynała protodiakona przysługuje w Rzymie najstarszemu nominacją kardynałowi z rzędu kardynałów diakonów.

Kardynał protodiakon po zakończonym konklawe ogłasza imię nowo wybranego papieża z balkonu bazyliki św. Piotra. On także przedstawia papieżowi arcybiskupów metropolitów podczas ceremonii wręczania paliuszy. Do 1963 roku kardynał protodiakon koronował nowego papieża tiarą podczas inauguracji pontyfikatu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze