https://www.freepik.com/freepik

Fundacja, która pomaga rodzicom po stracie dziecka, rozszerza działalność

Tarnowska Fundacja Opes 139 wspierająca rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia poszerza działalność. Wsparcie psychologiczne będzie można uzyskać w dwóch nowych miejscach, w Bochni i Dębicy. Ponadto w Bochni dyżuruje także kapłan.

Przygotowano fachową literaturę i pamiątki dla rodziców po stracie.

W Bochni dyżur pełni ks. Wojciech Karpiel, członek rady fundacji. Jak mówi prezes Joanna Sadowska, kapłan od samego początku istnienia fundacji, wspiera rodziców duchowo. W wyznaczone dni odbywać się będzie także dyżur psychologa.

– Na razie przewidujemy tam terapię indywidualną, ale myślimy również o grupowej. Oddział znajduje się w budynku poradni rodzinnej, działającej przy parafii św. Mikołaja w Bochni. Również od stycznia jest możliwość terapii indywidualnej w Dębicy – dodaje.

Zapisy odbywają się telefonicznie. Szczegóły są na stronie fundacji https://fundacjaopes139.pl/ i w mediach społecznościowych.

Fundacja Opes 139 od lat pomaga rodzicom po stracie dziecka w wyniku poronienia. Na cmentarzu w Tarnowie – Mościcach powstało Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. W grobowcu pochowano już prawie tysiąc dzieci, które zmarły przed narodzeniem. Pochówki odbywają się raz w roku. Fundacja organizuje pomoc psychologiczną, grupy wsparcia i przygotowuje pamiątki dla rodziców.

fot. freepik/senivpetro

W październiku 2016 roku odbył się pierwszy pochówek dzieci utraconych pozostawionych w tarnowskich szpitalach. Rok później, podczas drugiego pochówku, dokonało się finalne, uroczyste odsłonięcie monumentu nadziei – Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych, który pobłogosławił biskup Andrzej Jeż.

– Wydawać by się mogło, że najważniejsze zadanie zostało wówczas wykonane, ale w trakcie jego realizacji nieustannie dochodziły sygnały od kolejnych rodziców dotkniętych stratą nienarodzonego dziecka, że oczekują wsparcia w przeżywaniu tej wyjątkowej żałoby. Doświadczyliśmy również wielu sytuacji, które udowadniały, że potrzeba rozpowszechniania rzetelnych informacji o prawach rodziców po poronieniu jest ogromna. Z czasem do potrzeb rodziców po stracie dołączały się jeszcze głosy personelu medycznego, który również potrzebuje psychologicznego wsparcia i poszerzania rzetelnej wiedzy – mówi prezes Joanna Sadowska.

Co oznacza nazwa Opes 139? – Słowo pes (stópki) ukryliśmy w słowie opes, znaczącym wsparcie, moc, dodaliśmy cyfrę139, od Psalmu 139 w którym czytamy „Ty utkałeś mnie w łonie mej matki …” – tłumaczy prezes.

Fundacja wciąż poszerza swą działalność: o organizację porad psychologicznych, pomoc w budowie miejsc pamięci w innych miastach, wspieranie personelu medycznego, prace od podstaw wspierające ogólną zmianę postaw w społeczeństwie wobec rodziców przeżywających stratę dziecka nienarodzonego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze