Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Fundacja Orszak Trzech Króli: inicjatywy na Boże Ciało w czasie koronawirusa

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Fundacja Orszak Trzech Króli zaprasza w szczególnym czasie ograniczeń epidemicznych do włączenia się w inicjatywę związaną z Bożym Ciałem. „Ten rok wymaga od katolików więcej kreatywności w przeżywaniu swojej wiary. Boże Ciało jest okazją do znalezienia swojego sposobu na zaangażowanie się w świętowanie” – informuje Fundacja, zachęcając do proponowanych przez siebie akcji o charakterze indywidualnym i rodzinnym.

Boże Ciało w czasie koronawirusa

Ten rok wymaga od katolików więcej kreatywności w przeżywaniu swojej wiary. Boże Ciało jest okazją do znalezienia swojego sposobu na zaangażowanie się w świętowanie.

Zbliża się uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – popularnie nazywana Bożym Ciałem. Na dziś nie mogą odbyć się lokalne procesje. Świętowanie tego dnia będzie inne niż zawsze, ale ważne, abyśmy wykorzystali ten czas i świętowali na swój sposób. Opracowaliśmy zestaw pomysłów i rozwiązań, dzięki którym każdy wraz z rodziną będzie mógł zaangażować się i przeżyć w pełni uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, biorąc pod uwagę ograniczenia związane z pandemią. Jak możemy świętować Boże Ciało w czasie koronawirusa?

Przygotuj dywan kwiatowy

Stwórz z rodziną, młodzieżą i wszystkimi chętnymi dywan kwiatowy na procesję Bożego Ciała wewnątrz kościoła. Dywan ułożony z ziół i kwiatów we wzory, po którym przejdzie ksiądz z monstrancją dodaje wyjątkowego uroku kościołowi i podkreśla wagę wydarzenia jakim jest procesja Bożego Ciała. Dywan kwiatowy zorganizować należy z dużym wyprzedzeniem czasowym po uzgodnieniu z miejscowym księdzem proboszczem. Należy przygotować m.in. kwiaty i wzory. Poza tym każda parafia przygotowująca dywan kwiatowy otrzyma pakiet 100 śpiewników od Fundacji. Wystarczy wypełnić formularz na stronie Fundacji „Orszak Trzech Króli”.

PAP/Krzysztof Świderski

Stwórz „kwiat dla Jezusa”

Przygotuj z całą rodziną kreatywny „kwiat dla Jezusa”, który będzie wykonany z dowolnego materiału – bibuły, papieru, plastiku czy metalu. Po zakończeniu wspólnej pracy nad nim ofiarujcie go w kapliczce lub kościele, jeśli miejscowy ksiądz proboszcz udzieli zgody. Zachęcamy jednocześnie do wzięcia udziału w konkursie z nagrodami na najpiękniejszy „kwiat dla Jezusa”, który rozstrzygniemy po Bożym Ciele (szczegóły na bieżąco pojawiać się będą na fanpage’u Orszaku).

Przystrój parapet i okno

Długa tradycja przystrajania parapetów i okien na czas przejścia Najświętszego Sakramentu przez ulice miejscowości jest wyrazem pamięci i uczczenia tego wyjątkowego wydarzenia. Stworzenie ozdób będzie okazją do wspólnego świętowania wraz z rodziną. Gdyby nie było możliwe zostawienie w kościele kreatywnego „kwiatu dla Jezusa”, zaadoptować go można do przygotowanej kompozycji na oknie i parapecie.

Przejdź prywatną procesję

W tym roku nie będziemy mieli okazji przejść procesyjnie z całą wspólnotą lokalną, ale prywatnie z rodziną już tak. Pamiętajmy, aby zachować wszystkie środki ostrożności wymagane związku z pandemią. Udaj się do kapliczki albo najlepiej do kościoła, gdzie będziesz mógł adorować Najświętszy Sakrament.

Adoruj Najświętszy Sakrament

Zorganizuj parafialną adorację Najświętszego Sakramentu, wykorzystując rozwiązanie wcześniejszych zapisów. Każdy parafianin mógłby zapisać się w wybranym przedziale czasowym (np. 15-minutowych), tak aby zachować wymogi bezpieczeństwa. Zapisy można przeprowadzić poprzez formularz wystawiony przy wyjściu z kościoła lub na stronie internetowej parafii. Propozycje adoracji należy uzgodnić z miejscowym proboszczem. Jeśli nie byłoby takiej możliwości, to udaj się ze swoją rodziną na prywatną adorację.

monstrancja adoracja

Fot. pixabay

Zaśpiewaj dla Jezusa

Boże Ciało to także pieśni eucharystyczne, które zazwyczaj wyśpiewujemy na ulicach miast. Tym razem zaśpiewajmy wspólnie w gronie rodzinnym w domu lub według możliwości w kościele na adoracji Najświętszego Sakramentu. Na tę okazję na stronie naszego sklepu można kupić śpiewniki na Boże Ciało (pakiet po 10 sztuk) z wieloma pieśniami eucharystycznymi. Istnieje także specjalny pakiet rodzinnych śpiewników na cały rok – patriotyczny, kolędowy, wielkopostny i na Boże Ciało, który także jest w ofercie sklepu.

Przyjmij Komunię Duchową

Będąc na adoracji w kościele, przy kapliczce lub w każdym innym miejscu możesz przyjąć Komunię Duchową. Polega ona na nawiązaniu duchowej łączność z Jezusem ukrytym w Sakramencie. Wystarczy prosta formuła słowna: Pragnę Cię przyjąć, Panie, z tą samą czystością, pokorą i pobożnością, z jaką przyjęła Cię Twoja Najświętsza Matka, z duchem i żarliwością świętych.

>>>Komunia duchowa. Krótki przewodnik

Napisz kartkę do kapłana

Eucharystia nie byłaby możliwa bez kapłanów. Dlatego podziękuj im za ich posługę chleba i wina, które codziennie przemieniają w Ciało i Krew Pańską. Napisz list lub stwórz z całą rodziną laurkę i przekaż ją osobiście lub listownie wybranemu kapłanowi.

Zadzwoń do bliskiej osoby

Skoro już przyjąłeś Komunię Duchową to zanieś Chrystusa drugiemu człowiekowi. Boże Ciało to czas dziękczynienia za Ciało i Krew Chrystusa. Znajdź moment, aby podziękować Bogu, ale również konkretnej bliskiej osobie – matce, ojcu, siostrze, bratu, przyjacielowi. Zadzwoń sam lub wspólnie z rodziną.

Zobacz także
Wasze komentarze