Obrazek poglądowy/fot. Saeed Karimi/unsplash

Fundacja Świętego Józefa KEP włącza się w ogólnopolską kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”

„Poznaj. Reaguj. ZadbajMY o godne dzieciństwo” – to tytuł wystawy artystycznej, organizowanej przez Fundację Świętego Józefa KEP w ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Celem instalacji jest zwrócenie uwagi na podstawowe prawa dzieci – godność i bezpieczeństwo, oraz zachęta do dialogu o odpowiedzialności dorosłych wobec najmłodszych. Wystawę będzie można obejrzeć od 21 października w warszawskiej Kolektywnej Instytucji Kultury “Prześwit”.

Kościół włącza się w ogólnopolską kampanię Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Dzieciństwo bez przemocy” m.in. poprzez niezwykłą wystawę „Poznaj. Reaguj. ZadbajMY o godne dzieciństwo”, organizowaną przez Fundację Świętego Józefa KEP. Wydarzenie rozpocznie się briefingiem 21 października o godzinie 12:00 w Kolektywnej Instytucji Kultury Prześwit na ul. Freta 39 w Warszawie. Instalacja obejmie blisko 100 grafik, które zwracają uwagę na podstawowe prawa dzieci oraz podkreślają odpowiedzialność dorosłych wobec najmłodszych. Ilustracje kłaniają do refleksji nad poszanowaniem godności najmłodszej części społeczeństwa – dzieci. Jak wyjaśniła Marta Titaniec, te grafiki ilustrują treści programu e-learningowego, który został stworzony w ramach międzynarodowego projektu “SAFEGUARDING” obejmującego sześć krajów z Europy Środkowo-Wschodniej – Polska, Ukraina, Słowacja, Chorwacja, Czechy oraz Węgry, zainicjowanego przez ukraińskie Centrum Wolności Dziecka z Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie.

>>> Prof. Kmieciak: bliska relacja z dzieckiem to podstawowy element prewencji pedofilii

Autorką ilustracji jest Uliana Krekhovets, znana ikonopisarka z Ukrainy. Projekt “SAFEGUARDING” łączy sztukę z edukacją.

– Bardzo cieszę się, że Kościół włączył się w kampanię „Dzieciństwo bez przemocy” jako ważny partner społeczny i uczestnik życia publicznego w Polsce. Uważam, że jego udział w tym wydarzeniu jest naturalny, zważywszy na fakt, że Kościół już od ponad dekady podejmuje działania na rzecz ochrony dzieci i młodzieży – podkreśliła prezeska Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

fot. https://fsj.org.pl/

Podczas oficjalnego otwarcia wystawy odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem Moniki Sajkowskiej– inicjatorki kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, przewodniczącej Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci, Karoliny Bućko – przewodniczącej Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, Krystyny Szabat – szefowej Centrum Godności Dziecka we Lwowie oraz Marty Titaniec – prezeski Fundacji. Prowadzenie obejmie Tomasz Królak z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

– Ochrona dzieci to nasze wspólne zadanie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest to cel, jednak mimo silnej determinacji w pojedynkę trudno go osiągnąć. Do tego potrzebna jest koalicja wszystkich – rządu, instytucji państwowych, organizacji społecznych oraz Kościoła. Jego roli w tym procesie nie mogło zabraknąć. – podsumowała Marta Titaniec.

>>> Konferencja Episkopatu Polski włącza się w ogólnopolską kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”

fot. pixabay


Wystawę będzie można oglądać bezpłatnie w dniach: 21 października godz. 12:00 – 20:00, oraz 22-27 października godz. 16:00 – 20:00. w Kolektywnej Instytucji Kultury „Prześwit” przy ul. Freta 39 w Warszawie. 

Kampania „Dzieciństwo bez Przemocy” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci, jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci. Ma na celu uwrażliwienie na problem i proponowanie systemowych rozwiązań sprzyjających dobremu dzieciństwu. W ramach akcji prowadzona jest ogólnopolska kampania medialna, w całym kraju organizowane są wydarzenia edukacyjne adresowane do dzieci, rodziców, profesjonalistów pracujących z dziećmi.

Kampania potrwa do 19 listopada- Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. O godzinie 17:00 tego dnia, fasady budynków w całej Polsce rozświetlą się na czerwono – symbolizując sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze