fot. arch. Wioletta Pitura

Gala „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Medal dla zasłużonych dla misyjnego dzieła Kościoła

O tym, że misyjność to DNA Kościoła przypomnieli na Jasnej Górze uczestnicy uroczystości wręczenia Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” dla osób, wspólnot i instytucji najbardziej zasłużonych dla misyjnego dzieła Kościoła. Wyróżnienia odbierało 15 osób i instytucji. Medal został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji.

Medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” zostały przyznane 15 osobom i instytucjom.

Wyróżnienie dla najbardziej zasłużonych na polu misyjnym przypadło nestorom misji: o. Tadeuszowi Grucy, werbiście, s. Judycie Janinie Bożek ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny oraz s. Leokadii Krystynie Popławskiej ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

W kategorii I „Za zasługi w misyjnym dziele Kościoła” nagrodzeni zostali: Ewa Gawin, świecka misjonarka z Kamerunu, o. Mieczysław Tlaga, franciszkanin konwentualny od 45 lat pracujący w Brazylii i ks. Stanisław Hoinka, misjonarz z Kazachstanu.

W kategorii II „Pomoc modlitewna i duchowa” wyróżnieni to: Wiktor Grychnik, animator świecki z diec. gliwickiej, Elżbieta Anna Czarnota, świecka animatorka misyjna z arch. lubelskiej i s. Samuela Prajsnar, serafitka zaangażowana w animację misyjną i pomoc dla misjonarzy.

W kategorii III „Pomoc finansowa i materialna misjom” Kapituła nagrodziła: ks. Mariana Szostaka z arch. szczecińsko-kamińskiej, ks. Adama Kalinę z Gdańska oraz Fundację Salvatti.pl niosącą pomoc misjomad gentes w 18 krajach świata.

W kategorii IV „Promocja medialna misji” Medal Benemerenti otrzymali: o. Feliks Poćwiardowski, Sekcja Polska Radia Watykańskiego oraz Radio Jasna Góra.

Werbista o. Feliks Poćwiardowski jest autorem licznych filmów dokumentalnych o pracy polskich misjonarzy. Został doceniony za propagowanie idei misyjnej i pracy polskich misjonarzy poprzez liczne filmy, artykuły oraz prelekcje. Zrealizował m.in. ponad 50 filmów z serii „Szlakiem polskich misjonarzy”.

>>> Ks. Dawid Stelmach: dziś cały świat jest obszarem misyjnym

arch. „Misyjnych Dróg”

– Jasna Góra łączy nas wszystkich. Maryja jest Matką i Królową Apostołów i wybraliśmy to miejsce, by prosić Ją o gorliwość w ewangelizacji dla wszystkich ochrzczonych, za misjonarki i misjonarzy i o nowe powołania – mówił bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Misyjnej KEP.

Bp Mazur, zwrócił uwagę, że misje są jednym z podstawowych wymiarów chrześcijańskiego powołania, które dotyczy każdego z ochrzczonych. Wyjaśnia, że może być ono realizowane poprzez bezpośredni udział w pracy misyjnej bądź też jej wspieranie modlitwą, cierpieniem i materialnie. Podkreślił, że wszyscy potrzebujemy duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia.

Za Janem Pawłem II przypomniał, że misje odnawiają Kościół, odnawiają wspólnoty zakonne, a także rodziny i każdego człowieka, a dzisiejszy świat potrzebuje misjonarzy nadziei. – A aby nieść światu nadzieję, to trzeba naprawdę spotykać się z Chrystusem – podkreślił bp Mazur.

Wyjątkowość polskich misjonarzy

Zdaniem bp. Mazura tym, co wyróżnia polskie misjonarki i misjonarzy jest gorliwość, pobożność maryjna i dzielenie się doświadczeniem Kościoła w Polsce. – I też widzimy to zaangażowanie się w różne dziedziny, przede wszystkim ewangelizacjom, dawanie świadectwa i głoszenie słowa, bo to jest zasadniczy cel każdego misjonarza/misjonarki, ale też działalność charytatywną, działalność społeczną, działalność edukacyjną. I ten zapał i ta gorliwość, myślę, że naszych misjonarzy odróżnia bo spalają się, dają siebie w tej służbie ludziom i narodom – powiedział bp Mazur.

Bp Mazur wskazał też na wielką nadzieję misyjności Kościoła pokładaną w rozwijającym się wolontariacie świeckich w diecezjach, przy zgromadzeniach zakonnych czy fundacjach. – I to, mimo pewnego kryzysu powołanych, jest nadzieja, że w przyszłości, to będą świeccy misjonarze i misjonarki głosić Chrystusa po krańce ziemi – zauważył przewodniczący Komisji Misyjnej KEP. Obecnie mamy 39 świeckich na misjach. Wznowiona została działalność Misyjnego Instytutu Laikatu. Instytut ten ma wspomagać kształcenie świeckich misjonarzy w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz ich pobyt na zagranicznych placówkach.

>>> Misjonarz, który odwiedził własny grób

Z kolei bp Leszek Leszkiewicz z Komisji Misyjnej zwrócił uwagę, że powoli uświadamiamy sobie, że i my potrzebujemy misjonarzy, nie w znaczeniu „ad gentes”, ale potrzebujemy bogactwa świata misyjnego, który może do naszego Kościoła lokalnego wnosić nowe tchnienie, nowe siły.

Medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” zostają przyznane w następujących kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze