Zdjęcie poglądowe Fot. Flickr/EpiskopatNews

Gdańsk: inauguracja Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

W archidiecezji Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zainaugurowała we wtorek Msza św. sprawowana w archikatedrze oliwskiej pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich: bp Marcin Hintz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. protojerej Dariusz Jóźwik z Kościoła prawosławnego, ks. Sebastian Niedźwiedziński z Kościoła ewangelicko-metodystycznego i ks. Rafał Michalak z Kościoła polskokatolickiego oraz wierni.

W homilii metropolita gdański nawiązał do tegorocznego hasła Tygodnia Modlitw: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2,2). Powiedział, że narodzenie Jezusa jest wydarzeniem ważnym dla wszystkich chrześcijan. Wszyscy chrześcijanie wierzą w narodzenie Jezusa i wszyscy celebrują pamiątkę Jego narodzin. Wszyscy wierzą, że przyszedł, aby zbawić ludzi.

>>> Poznań: nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-augsburskim

– Dzisiejsza uroczystość jest potwierdzeniem pragnienia budowania wspólnoty wokół Jezusa i z Jezusem. To nasze pragnienie umacnia przykład mędrców. Choć pochodzili z różnych krajów i tradycji, połączyło ich wspólne pragnienie znalezienia Jezusa – zaznaczył metropolita gdański.

Abp Wojda zwrócił uwagę na wciąż aktualne wezwanie do jedności. – W tym Bożym wezwaniu jest zawarte zaproszenie, aby otworzyć się na odwieczną i nieprzemijającą prawdę, dobro, piękno, a przede wszystkim na miłość, która jest fundamentem naszego chrześcijańskiego życia – wyjaśniał kaznodzieja.

Metropolita gdański stwierdził, że dzisiaj konieczne jest czytelne świadectwo przynależności do Chrystusa. Dodał, że to zadanie staje się coraz trudniejsze z z powodu postępującej laicyzacji świata, słabnącej wiary chrześcijan, podziałów wśród i nieprzekonywującego świadectwa ich życia.

>>> We wtorek rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, fot. PAP/Adam Warżawa

Na zakończenie, odnosząc się do słów św. Pawła z Listu do Tytusa, abp Wojda zachęcał do pełniejszego uświadomienia sobie własnego powołania i odpowiedzialności za wiarę. – Wiara to dar Boży, który jest niczym żar, ma dawać światło i ciepło. Wiara jest jak ogień. Jeśli nie świeci i nie daje ciepła, to dlatego, że jest przysypana popiołem naszej niezaradności i lękiem – podsumował kaznodzieja.

W swoim wystąpieniu bp Marcin Hintz nawiązał do postaci, nauczania i świadectwa życia św. Justyna, męczennika z II w., urodzonego w Palestynie, który poniósł śmierć w Rzymie. Luterański biskup zwrócił uwagę, że to właśnie na Bliskim Wschodzie pojawiło się zbawienie dzięki miłosierdziu Boga, który pobłogosławił ludzi Słońcem z wysoka – ex oriente lux. Przypomniał, że światło to zarazem dobro.

– Pośród zła tęsknimy za dobrem. Szukamy dobra w sobie, ale tak często jesteśmy przytłoczeni naszą słabością, że nadzieja nas zawodzi. Nasza ufność opiera się na Bogu, którego czcimy – podkreślił bp Hintz.

Rozwijając wątek gwiazdy ze Wschodu przypomniał, że to właśnie chrześcijanie dają świadectwo Bożego działania w historii i stałej obecności Ducha Świętego. – Pomimo ciągle zmieniających się okoliczności, burzliwych i mrocznych dziejów narodów i pojedynczych ludzi, Zmartwychwstały świeci jak latarnia morska, prowadzi nas swoim światłem i pokonuje ciemność, która oddziela nas od siebie – zaznaczył bp Hintz.

Na zakończenie liturgii została odmówiona modlitwa przygotowana na Tydzień Modlitw przez Radę Kościołów Bliskiego Wschodu. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma ponad stuletnią tradycję i stał się cyklicznym świętem ekumenizmu, wpisującym się w życie chrześcijańskich Kościołów i wspólnot.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze