Fot. Scott Graham/unsplash

Gdańsk: sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) opracowali system, który będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję do głosowego wypełniania dokumentacji medycznej przez lekarzy. W przyszłości będzie on mógł być wykorzystywany m.in. w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

„AdmedVoice jest platformą wykorzystująca sztuczną inteligencje do rozpoznawania mowy personelu medycznego, a następnie do klasyfikacji i strukturyzacji informacji klinicznych. Co ważne, system został przygotowany i wytrenowany w języku polskim. Dzięki temu służy do tworzenia kompletnej dokumentacji medycznej” – wyjaśnił kierownik kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed prof. Krzysztof Narkiewicz.

Dr Beata Graff z GUMedu przekazała, że w projekcie zbudowany został specyficzny korpus polskiej mowy medycznej, w formie par tekstów i nagrań. „Wytrenowaliśmy algorytmy rozpoznające znaczenie słów i fraz zgodnych z potrzebami różnorodnej dokumentacji medycznej. Na tej podstawie przygotowujemy aplikację, która będzie mogła być wykorzystywana przez personel medyczny oraz będzie współpracować ze szpitalnymi systemami informatycznymi” – powiedziała.

Prof. Narkiewicz dodał, że system będzie mógł być wykorzystywany zarówno w poradniach – przy bezpośredniej pracy z pacjentem, w specjalistycznej diagnostyce (do tworzenia opisów badań), jak również do zapisu informacji w trudnych warunkach akustycznych i w trakcie dynamicznych działań medycznych np. w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

>>> Powstaje komputer kwantowy. Prace są zaawansowane

fot. Sebastian Szymczak/misyjne.pl

Dr Graff podkreśliła, że AdmedVoice umożliwia interpretację wypowiedzi lekarza, a nawet wielu osób z personelu medycznego jednocześnie, w trakcie rozmowy z pacjentem lub przeprowadzanej procedury. „Na tej podstawie w czasie rzeczywistym, tworzona jest dokumentacja medyczna. W ten sposób zaoszczędzamy czas personelu medycznego oraz podnosimy jakość dokumentacji” – oceniła.

Ponadto stworzony system na bieżąco może kontrolować kompletność wymaganych informacji klinicznych. „Tak zgromadzone kompletne i ustrukturyzowane dane stanowią ogromną wartość dla późniejszych analiz naukowych, szczególnie z wykorzystaniem AI” – dodała.

Aplikacja stworzona przez naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Gdańskiej w ramach projektu zostanie wdrożona do praktyki klinicznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Algorytmy wypracowane w ramach projektu firma eTrust wykorzysta w tworzonych przez siebie produktach służących personelowi medycznemu. System zostanie zaoferowany dostawcom oprogramowania medycznego, będzie także udostępniany lekarzom w formie licencji.

„Obecnie oczekujemy na ocenę II fazy projektu i mamy nadzieję, że zgodnie z planem zakończymy projekt w grudniu 2025 roku” – podała dr Graff.

Zdaniem prof. Narkiewicza wartość rynkowa projektu jest duża. „Chcielibyśmy, aby było ono jak najbardziej dostępne zarówno dla przedsiębiorców jak i użytkowników indywidualnych. Model marketingowy, a co za tym idzie cenowy zostanie wypracowany w ramach konsorcjum projektowego do końca 2025” – podał.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze