zdj. ilustracyjne, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Gdzie jest największa żywa szopka Europy?

Wybudowana w miejscowości Priscos, w północnej Portugalii, żywa szopka to nie tylko największe tego typu dzieło na Starym Kontynencie, ale też forma edukowania społeczeństwa. W tym roku szopka przestrzega przed przemocą wśród najbliższych.

Jak wyjaśnia lokalny proboszcz, ksiądz Joao Torres, cud jakim przed ponad 2000 lat było narodzenie Chrystusa w Betlejem nie może być dziś świętowany w oderwaniu od rzeczywistości.

Ks. Torres przypomniał, że działająca od 16 lat “żywa” szopka w Priscos, gdzie setki statystów i zwierząt wciela się w biblijne postacie, zawsze wiąże się z konkretnym apelem społecznym. Wskazał, że w tym roku głównym przesłaniem płynącym z Priscos jest apel o unikanie przemocy wśród najbliższych, szczególnie wśród par małżeńskich oraz narzeczonych. Przypomniał o historii “cudownie uratowanej” Marty z okolic pobliskiej Bragi, która odniosła poważne obrażenia głowy po postrzale, jakiego doznała w 2015 roku z rąk swojego chłopaka.

>>> Papież: za przemocą wobec kobiet stoją też modele zachowań proponowane w mediach

fot. unsplash

W ocenie pochodzącego z północnej Portugalii Antonio Pereiry tegoroczne, “bardzo konkretne” przesłanie bożonarodzeniowej szopki usytuowanej na przedmieściach Bragi oddziałuje na wyobraźnię osób docierających do Priscos. “Przesłanie Bożego Narodzenia jest wieścią o pokoju i miłości. Tegoroczny apel o szacunek i unikanie przemocy wobec bliźnich bardzo dobrze z nią współgra” – powiedział portugalski działacz katolicki. Przypomniał, że materiały do budowy bożonarodzeniowego żłóbka i biblijnej scenerii w Priscos, zlokalizowanej na terenie o powierzchni 30 tys. metrów kwadratowych, pochodzą z naturalnych materiałów, głównie drewna oraz kamienia.

Od kilku lat w pracach przy tworzeniu dekoracji do tej szopki składającej się z około 100 scen biblijnych odtwarzanych przez 600 statystów uczestniczy kilkudziesięciu więźniów z zakładów karnych północnej Portugalii. Projekt szopki w Priscos ruszył po raz pierwszy w 2006 roku, w efekcie wystosowanego przez portugalskich biskupów apelu, aby podczas Adwentu i Bożego Narodzenia bardziej eksponować postać Dzieciątka Jezus. Hierarchowie wskazywali wówczas na zbyt skomercjalizowany ich zdaniem charakter świąt oraz “spłycenie ich wymiaru duchowego”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze