fot. freepik/pressfoto

Gdzie leczyć się w czasie świąt? NFZ przypomina

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalny poradnik, w którym podpowiada, gdzie znaleźć pomoc medyczną w czasie świąt, także poza miejscem zamieszkania.

NFZ przypomina, że w święta, gdy nie przyjmuje lekarz rodzinny pomoc medyczną można uzyskać w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które są otwarte od godz. 18.00 do 8.00 oraz całodobowo w weekendy i święta.

„Nie potrzebujemy skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego przyjmie nas każda placówka Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, nawet poza miejscem zamieszkania” – zaznacza fundusz.

W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia należy wzywać zespół ratownictwa medycznego lub udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. ).

>>> Lekarz medycyny rodzinnej: obecność kapelana w szpitalu jest niezbędna

SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.

Zespół ratownictwa medycznego należy wezwać, jeśli ktoś w naszym otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.

NFZ wyjaśnia, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna.

fot. freepik/senivpetro

W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dyżurujący lekarz udzieli porady: w warunkach ambulatoryjnych lub telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu. Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystamy w razie: nagłego zachorowania; nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia oraz istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy.

Z pomocy w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystamy także w razie obawy, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia; zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej; infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką; bólów brzucha, nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych; bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych oraz biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.

>>> Dr Krystosik–Łasecka: pogłębienie wiary jest głównym celem duszpasterskich spotkań lekarzy [WYWIAD]

Adresy placówek, w których uzyskamy pomoc medyczną w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, znajdują się na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. Są tam także adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęć.

Bezpłatna i całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia działa pod numerem 800 190 590. Konsultanci podpowiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze