fot. PAP/Wojtek Jargiło

Gdzie najlepiej uczą teologii? [SPRAWDZAMY W RANKINGU]

26 czerwca opublikowano tegoroczną edycję Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024. Już od 25 lat powstaje zestawienie, które pomaga przyszłym studentom w wyborze uczelni i wymarzonego kierunku studiów.

>>> Największe wakacyjne wydarzenia chrześcijańskie

Na pierwszym miejscu Rankingu Uczelni Akademickich znalazł się Uniwersytet Warszawski. Drugie miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński, podium dopełnia Politechnika Warszawska, której przypadło miejsce trzecie. Pespektywy nie publikują wyłącznie rankingu uczelni. Jest też Ranking Kierunków Studiów – obejmuje on 74 najpopularniejsze kierunki i grupy kierunków studiów oferowanych przez polskie uczelnie akademickie. Ranking ten uwzględnia także teologię – zerknijmy do niego i zobaczmy więc, gdzie najlepiej uczą teologii.

Podium: Toruń, Lublin, Kraków

Najpierw kilka informacji o samym Rankingu Kierunków Studiów. Co jego twórcy brali pod uwagę, tworząc swoje zestawienie? Czynników było kilka: prestiż – czyli ocena przez kadrę akademicką (w przypadku teologii było to 10% całego wyniku); absolwenci na rynku pracy (wynagrodzenie absolwentów i zatrudnialność absolwentów – oba czynniki to w przypadku teologii łącznie 15%); potencjał akademicki (ewaluacja działalności naukowej – 10%); potencjał dydaktyczny (akredytacje i jakość przyjętych na studia – łącznie 15%); potencjał naukowy (m.in. publikacje, cytowania itd. – 39%); umiędzynarodowienie (11%). Wiedząc już, co i w jakim stopniu miało znaczenie – przyjrzyjmy się wynikom uczelni mających w swojej ofercie studia teologiczne. W rankingu uwzględniono 11 uczelni.

>>> Sejm znowelizował Kodeks karny: nowa definicja zgwałcenia

Najwyższy wskaźnik rankingowy (100), a więc i pierwsze miejsce przypadło teologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W minionych latach kierunek ten na UMK był zawsze w pierwszej trójce, rok temu też zwyciężył w zestawieniu. Na drugim miejscu uplasował się Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II 2 w Lublinie (rok temu wygrał ranking ex aequo z uczelnią z Torunia). Podium rankingu kierunków teologicznych zamyka Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (od kilku lat stabilne, trzecie miejsce – jednak ze wskaźnikiem rankingowym na poziomie  76,1, a więc znacznie niższym niż zwycięzca).

>>> Ile wg psychologów powinien trwać idealny urlop?

Dalsze pozycje

Czwarte miejsce to Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (awans o jedną lokatę w porównaniu z poprzednim rokiem). Na piątym miejscu znalazł się Uniwersytet Szczeciński (spadek o jedno miejsce). Szóste miejsce przypadło teologii wykładanej na Uniwersytecie Opolskim (jak przed rokiem). Siódmą pozycję zajmują ex aequo Uniwersytet Śląski w Katowicach (rok temu ósmy) i Akademia Katolicka w Warszawie (rok temu też na siódmym miejscu). Dziewiątą lokatę, jak przed rokiem, zajmuje teologia z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziesiąte miejsce to Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (lokata bez zmian). Ranking na 11. miejscu zamyka Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie. Ostatnia uczelnia zanotowała teoretycznie awans o jedną lokatę – rok temu była na pozycji 12, wówczas także ostatniej. Jednak w tym roku ranking nie uwzględnił Papieskiego Wydziału Teologiczne we Wrocławiu, stąd awans ostatniej uczelni jest automatyczny. Wartość wskaźnika rankingowego dla kierunków teologicznych z miejsc 7–11 nie przekracza 60 (czyli sporo mniej niż zwycięzca), a wynik ostatniej w zestawieniu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie to tylko 40,8.

Oprac. na podstawie Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze