Fot. PAP/Leszek Szymański

Gen. Molenda: chcemy wykorzystywać AI do wsparcia dowódców w podejmowaniu decyzji [WIDEO]

Budujemy Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji, gdzie chcemy wdrażać rozwiązania wykorzystujące aspekty AI do wsparcia dowódców w podejmowaniu decyzji; jestem przekonany, że to będzie gamechanger – powiedział w Studiu PAP gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Gen. dyw. Karol Molenda, pytany we wtorek w Studiu PAP o wykorzystanie w wojsku aspektu sztucznej inteligencji, powiedział, że widzi w niej ogromny potencjał i szansę, choć oczywiście może także wiązać się z szeregiem zagrożeń. Podkreślił, że jako jednostka KWOC, która od lat opiekuje się bezpieczeństwem systemów i sieci, które mają ponad 100 tys. użytkowników, musi bazować na innowacyjnych rozwiązaniach, również opartych o AI w celu poszukiwania złośliwego wzorca w ogromnej ilości danych.

Dowódca KWOC poinformował, że trwa budowa nowego zespołu, Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji, który będzie odpowiadał za implementację rozwiązań AI. „Mamy plany, by pójść trochę szerzej i implementować w Siłach Zbrojnych rozwiązania, które wykorzystują aspekty AI, np. do wsparcia dowódców w podejmowaniu decyzji. Czyli szybka analiza wielkiej ilości danych. Oczywiście zawsze to dowódca musi podjąć tę decyzję, ale (chcemy) by mógł dysponować jak największą ilością możliwych danych z tego, co się dzieje na teatrze działań, z tej ilości sensorów, która może być na nim obecna” – powiedział.

Dowódca KWOC wyjaśnił, że dziś każde nowe rozwiązanie wojskowe i uzbrojenie może być nie tylko efektorem, ale także sensorem, który zbiera i przesyła informacje, co może pozwolić dowódcy na uzyskanie przewagi. Podkreślił, że nie tylko Polska, ale też inne innowacyjne kraje pracują nad takim wykorzystaniem AI, by dać przewagę dowódcy w podejmowaniu decyzji. „To jest nasz plan na przyszłość” – dodał.

„Jestem przekonany, że to będzie gamechangerem. Jeśli będzie dobrze zaimplementowane i dowódcy będą potrafili korzystać z tego narzędzia, (…) to też jest pewna zmiana kulturowa. Ale ta możliwość szybkiej analizy ogromnej ilości danych na pewno może stanowić przewagę dla dowódcy w podejmowaniu decyzji” – powiedział.

Gen. Molenda zaznaczył, że „paliwem” sztucznej inteligencji są dane, które muszą być wiarygodne i spełnić kilka innych aspektów, jednak jest przekonany co do tego, że takie wsparcie dowódcy może dać dużą przewagę, a kraje, które w to zainwestują i wykorzystają te szansę będą miały przewagę nad tymi, które tego nie zrobią.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (WOC) to nowy specjalistyczny komponent sił zbrojnych odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa w kolejnej domenie operacyjnej, jaką jest cyberprzestrzeń. WOC ma zdolności do realizowania pełnego spektrum działań – od obronnych, przez rozpoznawcze po ofensywne.

WOC liczą obecnie 6,5 tys. żołnierzy oraz pracowników służących i pracujących w 13 jednostkach rozlokowanych w całej Polsce. W cyberwojskach utworzono trzy specjalistyczne jednostki do działań w cyberprzestrzeni zdolne do operacji defensywnych, rozpoznawczych i ofensywnych. Dowództwo Komponentu WOC podlega bezpośrednio ministrowi obrony.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze