Gietrzwałd, fot. Wikipedia/domena publiczna

Gietrzwałd: dzień skupienia kapłanów warmińskich

Już po raz ósmy na gietrzwałdzkich błoniach zgromadzili się kapłani z archidiecezji warmińskiej na wspólnej modlitwie. Coroczny Dzień Skupienia był wstępem do nadchodzących uroczystości upamiętniających objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie z 1877 roku, które przypadają co roku w drugą niedzielę września.

Wszystko zaczęło się w 2017 roku, kiedy to przed uroczystymi obchodami 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, zaproponował by tuż przed gietrzwałdzkim odpustem, kapłani z terenu archidiecezji warmińskiej zgromadzili się na wspólnej modlitwie i  tym samym by był to ich dzień skupienia.

 – Czwartek jest dniem kapłańskim bo nawiązuje do Wielkiego Czwartku, a tuż przed ósmym września czyli świętem Matki Bożej, było objawienie dotyczące kapłanów. Chcieliśmy przypomnieć to orędzie Matki Bożej o kapłanach i skierowane do kapłanów. To co mnie bardzo miło zaskoczyło, to to, że po tym pierwszym spotkaniu bardzo dużo kapłanów podchodziło do mnie z prośbą byśmy to zostawili jako stałe nasze coroczne spotkanie. To spotkanie integruje nasze środowisko, a to miejsce dodatkowo służy temu aby  głębiej to przeżywać. Mamy w ciągu roku kilka spotkań formacyjnych, ale to jest szczególne właśnie ze względu na miejsce – mówi abp Józef Górzyński.

Fot. PAP/Waldemar Deska

Spotkanie rozpoczęła konferencja ascetyczna. Słowo do zgromadzonych wygłosił ks. prof. Dariusz Kotecki – biblista, profesor nauk teologicznych, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W swoim wystąpieniu mówił m.in. o relacji z Bogiem.

 Jedną z głównych przyczyn braku relacji z Panem Bogiem, jest to, że mamy swoje wizje na Pana Boga. A my musimy nieustannie odkrywać prawdziwy obraz Boga, który przybliżył nam Chrystus. Musimy też pamiętać, że oprócz tego, że jesteśmy kapłanami. to jesteśmy także chrześcijanami. Tożsamość chrześcijańska dotyczy każdego księdza. Św. Augustyn mówił: „Dla was jestem biskupem, a z wami chrześcijaninem”. Każdy ksiądz powinien to sobie uświadomić, że w pierwszej kolejności jest chrześcijaninem i w tym właśnie spełnia swoją posługę duszpasterską – podkreśla ks. Dariusz Kotecki.

Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

W trakcie spotkania nie brakowało także modlitwy różańcowej i  adoracji Najświętszego Sakramentu. Kapłani mieli możliwość skorzystania również ze spowiedzi.

 – To jest nasza odpowiedź na apel Matki Bożej, która 147 lat temu prosiła, by kapłani również gorliwie modlili się do Jej Syna. Skoro Matka Boża prosi o modlitwę, to my musimy na ten apel odpowiedzieć m.in. właśnie przez różaniec i Eucharystię – podkreśla ks. Krzysztof Bielawny, ojciec duchowny kałanów archidiecezji warmińskiej.

Wielu z duszpasterzy dodaje, że ten dzień jest wyjątkowy i mają go zapisanego od wielu lat w swoim kalendarzu jako spotkanie obowiązkowe.

– Dla mnie każdy pobyt w Gietrzwałdzie jest błogosławionym darem. W towarzystwie kapłanów ma podwójny wymiar. Po pierwsze jestem tu jako pielgrzym, a po drugie jako współbrat w kapłaństwie. Zawsze wracam do słów Matki Bożej: „Nie smućcie się, bo ja zawsze będę z Wami” i „Odmawiajcie codziennie różaniec”. Te słowa są dla mnie pocieszeniem, zaproszeniem i przesłaniem, które powinien mieć w sercu każdy kapłan. I ja za to Bogu dziękuję. Cieszę się, że mogę systematycznie tu być – mówi ks. Józef Midura, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Rozogach.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze