Giorgia Meloni, fot. EPA/ANGELO CARCONI

Giorgia Meloni – prawdopodobnie nowa premier Włoch – powołuje się na Jana Pawła II

Dla mnie ważne jest nauczanie Jana Pawła II: Europa musi oddychać dwoma płucami, wschodnim i zachodnim – mówi Giorgia Meloni w wywiadzie dla dziennika włoskiego episkopatu Avvenire. W niedzielnych wyborach to właśnie jej partia Bracia Włosi może liczyć na najwyższe notowania. Obywatele Włoch wybiorą posłów oraz senatorów do Izby Deputowanych i Senatu.

Meloni obiecuje swym rodakom przełom w polityce prorodzinnej. Przypomina, że bez wzrostu demograficznego Włochy są skazane na unicestwienie. Mówiąc o Unii Europejskiej, Meloni stwierdza, że nie godzi się na traktowanie krajów wschodnich jako Europy drugiej kategorii. To właśnie w tym kontekście powołuje się na nauczanie polskiego papieża o dwóch płucach kontynentu. Zauważa zarazem, że niektóre kraje Europy wschodniej są bardziej narażone na ekspansjonizm Putina, natomiast jeśli chodzi o regulację napływu migrantów, robią to, czego od nich oczekuje Unia: chronią jej zewnętrznych granic.

>>> Włoski socjolog: „nie” dla politycznego wykorzystywania religii [ROZMOWA]

Od lewej Matteo Salvini (Liga), Silvio Berlusconi (Forza Italia) i Giorgia Meloni (Bracia Włosi), fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Główny kandydat na nowego szefa rządu we Włoszech podkreśla, że Europa musi powrócić do swej pierwotnej tożsamości, którą reprezentowali ojcowie założyciele Unii, a która stawia w centrum zasady solidarności i subsydiarności. Włochy od kilkudziesięciu już lat są jednym z krajów o najniższej dzietności w Europie. Przez wszystkie te lata państwo nie zdołało wypracować skutecznych mechanizmów wspierających rodziny i rodzicielstwo. Meloni obiecuje, że dla jej partii jest to pierwszy punkt programu. Powołuje się przy tym na opinię dyrektora krajowego urzędu statystycznego, który ostrzega, że bez odwrócenia obecnych tendencji Włosi jako naród po prostu zanikną. Meloni przyznaje, że we Włoszech na tym polu pozostaje bardzo dużo do zrobienia, zarówno na polu kultury, gdy chodzi o promocję piękna rodzicielstwa, jak i w sferze ekonomicznej. Obiecuje stopniowe zmiany w opodatkowaniu, w systemie zasiłków, które dziś są nadal symboliczne, w ulgach dla firm, które zatrudniają matki, a także w rozwoju sieci żłobków. Nowy centroprawicowy rząd wprowadzi też wsparcie dla ośrodków dla kobiet w ciąży, aby żadna z nich nie czuła się zmuszona do aborcji z powodów ekonomicznych czy społecznych.

Przygotowania do wyborów, fot. ALESSANDRO DI MARCO

Jeśli wierzyć sondażom, koalicja trzech ugrupowań skrajnej i populistycznej prawicy – Braci Włochów Giorgi Meloni, Ligi Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego – nie tylko zdobędzie większość w parlamencie, ale być może uzyska wystarczającą liczbę głosów, aby zmienić włoską konstytucję. Na czele takiego rządu stanie 45-letnia Giorgia Meloni. Meloni forsuje szereg klasycznych postulatów swojej rodziny politycznej, jak walka z „lobby LGBT”, powstrzymanie imigracji czy próba powrotu do tzw. tradycyjnych wartości w dalece zlaicyzowanym społeczeństwie Włoch (ona sama wychowuje w pojedynkę córkę). Jej polityka często określana jest jako populistyczna, skrajnie prawicowa i grożąca tworzeniu podziałów w Unii Europejskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze