PAP/Lech Muszyñski

Głos polskich i niemieckich biskupów ws. sytuacji na Odrze

Katoliccy i ewangeliccy duszpasterz Kościołów po polskiej i niemieckiej stronie wydali 22 sierpnia specjalne oświadczenie w sprawie w związku ze śnięciem ryb na Odrze pod hasłem: „Dla wspólnej, przyjaznej dla życia i stworzenia przyszłości nad Odrą”.

Oświadczenie ukazało się w południe na stronie internetowej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Duszpasterze nadodrzańskich Kościołów piszą o smutku wynikającym z masowego śnięcia populacji ryb w Odrze. Odra, jak podkreślają, „to naturalne dobro, którego wspólnie doświadczamy po obu brzegach rzeki. Widok martwych ryb porusza ludzi daleko poza naszym regionem, nawet na skalę międzynarodową. Myślimy o wszystkich, którzy starają się zawodowo sprostać temu trudnemu zadaniu, jak i o wolontariuszach. Wszystkich obejmujemy modlitwą” – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

fot. PAP/Jerzy Muszyński

Sygnatariusze podkreślają potrzebę nieustannych wysiłków na rzecz poszanowania środowiska naturalnego. „Po wielu latach, w których Odra dzieliła nasze kraje, my jako chrześcijanie w ostatnich dziesięcioleciach pracowaliśmy nad tym, aby Odra była rzeką polsko-niemiecką, która łączy ludzi we wspólnym obszarze kulturowym. Razem modliliśmy się nad brzegami Odry i razem pielgrzymowaliśmy nad Odrą. Jesteśmy wdzięczni, za to, że Odra stała się ponownie bardziej naturalnym środowiskiem dla wielu gatunków ryb i roślin” – piszą duszpasterze.

Wspólna sprawa

I dalej: „W związku z powyższym dostrzegamy potrzebę nieustannych wysiłków na rzecz poszanowania środowiska naturalnego. Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, aby wspólnym wysiłkiem podjąć się odbudowywania fauny i flory rzeki Odry, jej przyrodniczych, naturalnych walorów. Dostrzegamy także możliwość i potrzebę obywatelskiego wsparcia w aspekcie materialnym stosownych działań na rzecz tego pięknego pomnika przyrody, którym jest rzeka Odra i jej cała infrastruktura”.

fot. PAP/Marcin Bielecki

Sygnatariusze

List podpisali rzymskokatoliccy hierarchowie: arcybiskup Berlina Heiner Koch i biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, a także duszpasterze ewangeliccy: biskup ewangelickiego Kościoła Berlin-Brandenburgia-Śląskie Górne Łużyce Christian Stäblein, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce – Waldemar Pytel, superintendentka generalna ewangelickiego Kościoła Görlitz – Theresa Rinecker i superintendent ewangelickiego Kościoła Oderland-Spree – Frank Schürer-Behrmann.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze