Głoszenie pełnej prawdy – zadanie kapłanów
Za kapłanów, osoby konsekrowane oraz o nowe powołana kapłańskie i zakonne modlono się sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie. Mszy św. koncelebrowanej w ramach comiesięcznych czuwań modlitewnych przewodniczył bp Piotr Greger. Duchowny zachęcił obecnych przy ołtarzu neoprezbiterów, by swe kapłaństwo realizowali w sposób Chrystusowy.
Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej zwrócił uwagę, że „prawdziwa miłość jest niezniszczalna”. „Nie bójmy się tego, że świat czyni wiele, aby zniszczyć naszą miłość. Tak było zawsze, tak jest i tak będzie. Głęboko jednak wierzymy, że pomimo wszelkich prób, ostatecznie zniszczyć nie potrafi” – zapewnił i wskazał, że do mówienia i dawania świadectwa o tej miłości Bóg powołuje kapłanów.
Odnosząc się do księży neoprezbiterów, którzy u stóp Matki Bożej Bolesnej zawierzali Bogu swoją posługę, biskup przypomniał, że mają oni „bardzo konkretny wzór postawy i posługiwania”. „Każdy kapłan w momencie święceń jest tak mocno zjednoczony z Chrystusem, że cała jego posługa musi być na wzór Jego kapłaństwa. Jemu mamy służyć, Jego głosić, a wszystko czynić w Chrystusowy sposób. Jesteśmy bowiem powołani do wiernego i gorliwego naśladowania swojego Mistrza” – wyjaśnił biskup. Zaznaczył, że w imię miłości Boga i człowieka – kapłani mają zadanie głoszenia zawsze pełnej prawdy, także w kwestiach trudnych i niewygodnych.
„Milczenie w sprawach dotyczących zbawienia człowieka nie jest przejawem kultury, miłości, szacunku czy miłosierdzia. To jest ucieczka od problemu; takie zachowanie niczego nie rozwiązuje, jest poważnym zaniedbaniem, które nie znajduje żadnego usprawiedliwienia” – dodał duchowny. Za Franciszkiem powtórzył, że zadaniem kapłanów jest szukanie ludzi żyjących na peryferiach oraz umacnianie pozostałych na drodze wiary w Boga.
Piątkowe spotkanie modlitewne zakończył Apel Maryjny. Czuwania w sanktuarium odbywają się siedem razy w roku – w każdy ostatni piątek miesiąca od kwietnia do października.
Początki kultu maryjnego w Hałcnowie datowane są na początek XVIII w. Pierwsze historyczne wzmianki o figurze Matki Bożej Bolesnej pochodzą z 1764 r. Kronikarz wspomina, że na ogromnym dębie przytwierdzona była duża figura Matki Boskiej, trzymająca na rękach ciało swego Syna. Wkrótce wybudowano kapliczkę i umieszczono w niej figurę Matki Bolesnej, następnie zaś, po ukończeniu budowy kościoła, przeniesiono cudowną figurę do głównego ołtarza świątyni.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |