YouTube/Archidiecezja gnieźnieńska

Gniezno: odbył się pogrzeb bp Wojtusia. Miał potwierdzoną obecność koronawirusa

W krypcie biskupów pomocniczych na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie spoczął bp Bogdan Wojtuś. Emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej zmarł we wtorek, miał potwierdzoną obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, w uroczystościach mogli uczestniczyć tylko członkowie najbliższej rodziny i delegacje. Zarówno Msza św., jak i uroczystości na cmentarzu były transmitowane w Internecie oraz w lokalnych mediach. Msza św. pogrzebowa sprawowana była w bazylice prymasowskiej. Po jej zakończeniu ciało śp. biskupa przewieziono na cmentarz św. Piotra i złożono w krypcie biskupów pomocniczych archidiecezji gnieźnieńskiej. Były rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie zmarł we wtorek w szpitalu w Poznaniu w wieku 83 lat.

„Życie biskupa Bogdana, na wszystkich jego etapach było przeniknięte żywą obecnością Jezusa. Odczytywał je zawsze jako wielki dar nie tylko dla niego samego, ale też dla innych. W jego życiu i w jego kapłańskiej posłudze, a potem także w jego biskupim posługiwaniu, ujawniało się naprawdę bogate wnętrze. Wnętrze człowieka prawdziwie dobrego i wrażliwego, czułego i otwartego na drugich, gotowego, by dać siebie i służyć, człowieka niezwykle ofiarnego” – mówił w homilii podczas mszy św. prymas Polski. „Kościół gnieźnieński chce dziś podziękować tobie, biskupie Bogdanie, za twoją miłość i wrażliwość na małżeństwo i rodzinę, za twoją pasterską troskę o małżeństwa i rodziny. Tak jak przez lata pracy i posługi w seminarium duchownym biskup Bogdan był tak blisko osób powołanych do kapłaństwa, tak w swym biskupim posługiwaniu szczególną troską otaczał małżeństwa i rodziny. Sam był duszpasterzem rodzin i z wielką uwagą, kompetencją, a nade wszystko pasterskim sercem, cierpliwie rozbudowywał i ogarniał w naszej archidiecezji duszpasterstwo rodzin” – powiedział.

 

Podczas uroczystości odczytany został telegram od papieża Franciszka. Papież podkreślił w nim, że jest przekonany, że „po wieczną nagrodę odszedł do domu Ojca pasterz, który gorliwie pełnił swoją misję w duchu obranego zawołania: głosić Ewangelię ubogim”. „Za wstawiennictwem Maryi, matki kapłanów polecam jego duszę Bożemu miłosierdziu i wypraszam łaskę wiecznego udziału w chwale zmartwychwstałego Chrystusa. Wraz z uczestnikami liturgii pogrzebowej dziękuję Bogu za szlachetną postawę kapłańską i biskupią śp. zmarłego. Wyrażam uznanie za jego zaangażowanie duszpasterskie, staranie o wzrost wiary w sercach ludzi, w rodzinach, za troskę o seminaria i powołania kapłańskie oraz zakonne” – napisał papież Franciszek.

>>> Zmarł bp Bogdan Wojtuś. Miał 83 lata 

Bogdan Wojtuś urodził się 4 lipca 1937 r. w Łąsku Wielkim k. Bydgoszczy. W 1955 r. rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w seminarium duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 r. z rąk prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Po trzech latach pracy wikariuszowskiej prymas skierował go na studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę magisterską obronił w 1968 r. Stopień doktora teologii moralnej uzyskał w 1972 r. W 1971 r. rozpoczął pracę w kurii metropolitalnej w Gnieźnie. Prymas powierzył mu funkcję archidiecezjalnego duszpasterza rodzin. Rok później został duszpasterzem służby zdrowia.

Był wykładowcą teologii moralnej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. W maju 1982 r. został mianowany rektorem seminarium. W 1984 r. mianowany został członkiem Komisji Episkopatu ds. Seminariów Duchownych. 24 września 1988 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. 8 października 1988 roku sakry biskupiej udzielił mu w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie kard. Józef Glemp.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze