Bp Bogdan Wojtuś, fot. facebook.com/prymasowska

Gniezno: pogrzeb bp. Bogdana Wojtusia odbędzie się 24 października

Zmarły we wtorek śp. bp. Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, spocznie 24 października w krypcie na gnieźnieńskim cmentarzu św. Piotra. W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział tylko najbliższa rodzina i delegacje.

Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie o godzinie 11.00 w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Jak poinformowała w specjalnym komunikacie Kuria Metropolitalna w Gnieźnie, Eucharystię koncelebrować będą kanonicy Kapituły Prymasowskiej, koledzy rocznikowi zmarłego biskupa, przedstawiciele seminarium duchownego, kurii oraz poszczególnych dekanatów (po jednym kapłanie z każdego z nich). W liturgii weźmie udział tylko najbliższa rodzina śp. bp. Bogdana Wojtusia oraz delegacje sióstr zakonnych, władz lokalnych i powiadomionych wcześniej organizacji i stowarzyszeń kościelnych.

>>> Prymas Polski po śmierci bp. Wojtusia: misjonarze byli dla niego bardzo ważni

Nie będzie konduktu na Cmentarz św. Piotra. W uroczystościach na cmentarzu wezmą udział tylko księża biskupi i najbliższa rodzina. Śp. bp. Bogdan Wojtuś spocznie w krypcie biskupów pomocniczych archidiecezji gnieźnieńskiej w podziemiach kościoła na cmentarzu św. Piotra. Zarówno msza św., jak i uroczystości na cmentarzu transmitowane będą na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej, na stronach www.archidiecezja.pl oraz www.prymaspolski.pl, a także w TV Gniezno.

Śp. bp Bogdan Wojtuś urodził się 4 lipca 1937 r. w Łąsku Wielkim k. Bydgoszczy. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 maja 1961 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej, uwieńczone magisterium (1968) i doktoratem (1972), odbywał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1971 r. rozpoczął pracę w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie jako archidiecezjalny duszpasterz rodzin i duszpasterz służby zdrowia. Był przez wiele kadencji członkiem Rady Duszpasterskiej i Rady Kapłańskiej.

Zdjęcie: katedra gnieźnieńska

W 1982 r. został mianowany przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa rektorem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchowego w Gnieźnie, które dzięki jego inicjatywie i zaangażowaniu zostało rozbudowane. Sześć lat później, 24 września 1988 r., papież Jan Paweł II mianował go biskupem tytularnym Vassinessa i biskupem pomocniczym gnieźnieńskim. Sakrę biskupią przyjął 8 października 1988 r. z rąk kard. Józefa Glempa.

>>> Ilu polskich biskupów ma obecnie Covid-19? Oto oficjalne dane

Od 1988 r. pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej. Był członkiem Kolegium Konsultorów, przewodniczącym Wydziału Duszpasterstw Specjalistycznych i prepozytem kapituły katedralnej oraz profesorem teologii moralnej w Prymasowskim Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Do 1994 r. był członkiem Komisji Episkopatu ds. Rodziny i członkiem Komisji Episkopatu ds. Seminariów Duchownych. W 2012 r. przeszedł na emeryturę, pozostając do końca czynnym i zaangażowanym w życie duszpasterskie archidiecezji gnieźnieńskiej.

Śp. bp Bogdan Wojtuś zmarł 20 października. Od soboty 17 października był hospitalizowany. Miał potwierdzoną obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze