Katedra gnieźnieńska, fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi

Gniezno: przy katedrze zorganizowano kino plenerowe

Historię świętego Wojciecha, wojenne losy jego relikwii, a także zuchwałą kradzież z 1986 roku przypomniano podczas wieczornego spotkania plenerowego zorganizowanego 1 lipca przy katedrze gnieźnieńskiej przez Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Okazją była projekcja filmu „Święty”, który jest fabularną opowieścią o wydarzeniach sprzed 37 lat i prowadzonym wówczas śledztwie.

Było to trzecie spotkanie w ramach „Wakacyjnych wieczorów z Muzeum”, zainaugurowanych w ubiegłym roku seansami dwóch filmów o św. Janie Pawle II i bł. Stefanie Wyszyńskim. Wówczas było to dopełnienie wystaw czasowych przygotowanych przez placówkę z okazji 25. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Gniezna w 1997 roku oraz beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

>>> Gniezno: drużyny z Piły, Skawinek i Łodzi zdobyły puchary KnC (Króluj nam Chryste)

W tym roku muzeum zaproponowało nie mniej ciekawy temat – historię uratowania relikwii św. Wojciecha w czasie II wojny światowej przez oficera niemieckiego Urbana Thelena oraz zuchwałą kradzież z 1986 roku, kiedy zniszczono i skradziono część srebrnej trumny kryjącej szczątki męczennika. Zainteresowanie było ogromne. Z zaproszenia skorzystało ponad trzysta osób. W spotkaniu uczestniczyli także Prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Radosław Orchowicz, ks. Józef Kloch, były rzecznik prasowy KEP, wykładowca UKSW w Warszawie oraz dyrektor muzeum Bartosz Przybyła.Przed projekcją filmu „Święty” zebrana publiczność miała okazję obejrzeć dwa krótkie obrazy – o uratowaniu relikwii św. Wojciecha przez Urbana Thelena i doskonałą animację z Drzwi Gnieźnieńskich, przypominającą życie św. Wojciecha. Był też czas na krótką dyskusję i rozmowę z pomysłodawcą, autorem scenariusza i reżyserem filmu „Święty” Sebastianem Buttnym (pochodzącym z Gniezna), który opowiedział m.in. o kulisach pracy na planie filmowym, gdzie zaangażowanych było także wielu statystów z Gniezna. O tym, jak to było przenieść się do rodzinnego miasta z połowy lat osiemdziesiątych opowiedziała Barbara Nowicka z Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, która na co dzień oprowadza turystów po zabytkach Wzgórza Lecha. Spotkanie prowadził Łukasz Kubicki z Radia Plus, które razem z www.archidiecezja.pl patronuje „Wakacyjnym wieczorom z Muzeum”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze