fot. Freepik/mindandi

Gniezno: rozpoczął się cykl wykładów z okazji 1000-lecia koronacji królewskich

W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej rozpoczął się cykl wykładów zapowiadających obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II w 2025 roku. Pierwszy wykład nt. biblijnej idei króla i początków monarchii izraelskiej odbył się w sobotę 17 lutego wraz z wystawą litografii Marca Chagalla.

„Trzeba spojrzeć w głąb historii, żeby zobaczyć pewne analogie” – mówił Bartosz Przybyła, dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej witając gości i słuchaczy comiesięcznych wykładów, które do listopada odbywać się będą w placówce. Pierwszy, niejako zgodnie z chronologią, wygłosił biblista i moderator Dzieła Biblijnego Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. dr hab. Paweł Podeszwa, który omówił biblijną ideę króla i królestwa oraz przybliżył początki monarchii izraelskiej. Poczynając od Saula, pierwszego króla Izraela, przez Dawida – króla doskonałego, Salomona – króla mądrego i dalej, po podziale królestwa, królów Judy i Izraela, wyjaśnił m.in. znaczenie ich misji, a także obrzędowość podkreślającą ich wyniesienie. To właśnie w symbolice obrzędów – tłumaczył biblista – zwłaszcza w znaku namaszczenia świętym olejem, dopatrywać się możemy analogii czy kontynuacji w rytach koronacyjnych choćby pierwszych Piastów.

Prelekcji towarzyszyła wystawa litografii Marca Chagalla, po której obecnych oprowadziła Barbara Nowicka-Cieślińska. Wystawa ukazuje 17 prac „malarza aniołów” i będzie czynna w muzeum przez najbliższe dwa tygodnie. Można ją zwiedzać bezpłatnie.

>>> Gniezno: XV Archidiecezjalny Dzień Biblijny

Zainaugurowany w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej cykl wykładów i wystaw wpisuje się w przygotowania do obchodów 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II w 2025 roku. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim edukacja i upowszechnienie wiedzy nt. pierwszych koronacji królewskich, które odbyły się w 1025 roku w katedrze gnieźnieńskiej (wówczas budowli wczesnoromańskiej). Spotkania odbywać się będą co miesiąc z wyjątkiem wakacji. Ich tematyka obejmuje spektrum aspektów historycznych koronacji, które przybliżą profesorowie uczelni wyższych oraz pracownicy naukowi muzeów i archiwów. Kolejny wykład zaplanowano 16 marca. Ikonografię kielicha Dąbrówki i koncepcję znaczenia państwa i królestwa przybliży słuchaczom dr hab. Michał Woźniak z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kolejne wykłady pozwolą zapoznać się m.in.: z historią i symboliką Drzwi Gnieźnieńskich zwanych królewskimi, rytem liturgicznym koronacji królewskich, katedrą gnieźnieńską jako aulą koronacyjną polskich władców oraz zachowanymi w źródłach przekazami nt. koronacji Bolesława Chrobrego.

Fot. Justyna Nowicka

Bolesław Chrobry został koronowany w 1025 roku, najprawdopodobniej w Wielkanoc (18 kwietnia) w Gnieźnie, bo tam znajdowała się siedziba arcybiskupa gnieźnieńskiego, który obrzędu dopełnił. Gniezno było także centralnym grodem wczesnopiastowskiego państwa polskiego. Wkrótce po koronacji, 17 czerwca 1025 roku Bolesław Chrobry zmarł, a władzę przejął jego syn Mieszko II Lambert, który koronował jeszcze w tym samym 1025 roku.

>>> Gniezno: o Kościele podczas I Forum Duszpasterskiego Archidiecezji Gnieźnieńskiej

W 2025 roku Gniezno będzie miejscem obchodów jubileuszowych tak świeckich, jak i kościelnych. Obok wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych adresowanych zarówno do dorosłych, jak i dzieci odbędzie się m.in. peregrynacja relikwii św. Wojciecha po parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej, katechezy formacyjne oraz w marcu 2025 roku XII Zjazd Gnieźnieński.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze