Gniezno: wkrótce spotkanie odpowiedzialnych za diakonat stały w Polsce
Spotkanie organizowane jest po raz pierwszy i będzie miało charakter roboczy. Udział zgłosiło około dwudziestu uczestników – przedstawicieli diecezji, w których diakonat stały już funkcjonuje lub jego wprowadzenie jest planowane.
„Planujemy zająć się bieżącymi sprawami związanymi z formacją stałą diakonów. Zamierzamy również przyjrzeć się uwarunkowaniom tej formacji, potrzebom i ewentualnym uwagom, niewykluczone bowiem, że zasady formacji diakonów stałych w Polsce z 2015 roku będą wymagały aktualizacji. Jeśli zajdzie taka potrzeba, aktualizacja zostanie dokonana i przekazana do akceptacji do Kongregacji ds. Duchowieństwa” – informuje ks. Tomasz Trzaskawka, konsultor Komisji Duchowieństwa KEP.
Gnieźnieńskie spotkanie organizuje Komisja Duchowieństwa KEP. Kilkugodzinna sesja odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, który na ostatnim zebraniu plenarnym KEP powołany został na drugą 5-letnią kadencję przewodniczącego powyższej komisji.
Diakoni stali obecni są w życiu Kościoła w Polsce od 13 lat. Żyją w świecie, mają najczęściej rodziny, wykonują swój zawód, ale pomagają w pracy duszpasterskiej. Mogą udzielać sakramentu chrztu, rozdzielać Komunię świętą, błogosławić związkom małżeńskim, głosić kazania podczas Mszy, przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym; prowadzić nabożeństwa, nie mogą natomiast sprawować Eucharystii oraz spowiadać. Bardzo często posługują we wspólnotach i ruchach religijnych jako moderatorzy, prowadzą kursy przedmałżeńskie.
>>> A co na to żona? Dk. Sadowski o swojej posłudze [ROZMOWA]
Diakonem stałym może być mężczyzna żonaty lub kawaler. W przypadku tego ostatniego zostaje on już do końca życia celibatariuszem zgodnie z zasadą, że nie ma ślubu kościelnego po święceniach.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |