Katedra gnieźnieńska, fot. Diego Delso, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia

Gniezno: zakończył się II Międzynarodowy Kongres „Odkryj małżeństwo”

Po raz drugi Gniezno gościło uczestników Międzynarodowego Kongresu „Odkryj małżeństwo” organizowanego przez projekt Misterogrande.

W dniach 1-3 maja ponad 300 uczestników, w tym wiele rodzin z dziećmi, wraz z prelegentami zastanawiało się nad rolą i misją małżonków w Kościele i świecie. Trzydniowe spotkanie wypełniły prelekcje, świadectwa, dyskusje, modlitwy, spotkania przy kawie i w kaplicy. Był to czas dzielenia się, wzajemnego umacniania i wzrostu w wierze. Specjalny program przygotowano także dla dzieci. Uczestników kongresu gościło gnieźnieńskie Centrum Edukacyjno-Formacyjne.

Misja małżonków

Tegoroczny kongres poświęcony był sakramentalności małżeństwa i misji małżonków w Kościele i świecie. O biblijnych źródłach sakramentu małżeństwa mówił ks. Luca Pedroli, biblista z Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie. Ks. Grzegorz Strzelczyk, wykładowca akademicki, felietonista i autor książek, podjął się z kolei wytłumaczenia, co zmienia sakrament małżeństwa w miłości między mężczyzną i kobietą. Łaska buduje na naturze – często słyszymy z ambony, lecz jeśli się nad tym zastanowimy, myśląc o sakramencie małżeństwa, odsłania się „wielka tajemnica”. Bo jak to możliwe, że dwie osoby dzielą za sobą wszystko? Stają się jednym ciałem? Znoszą się nawzajem, dzień po dniu i na dodatek odnajdują w tym szczęście? Ks. Strzelczyk przyznał, że zrozumieć to można wyłącznie w porządku łaski. To łaska sakramentu, a więc sam Bóg, który nam się udziela sprawia, że naturalna miłość między mężczyzną a kobietą może stać się miejscem wylania się łaski i prawdziwą drogą do świętości obojga.

Fot. pixabay/ptksgc

Uczestnicy kongresu wysłuchali również świadectw małżonków, którzy dzielili się własnym doświadczeniem budowania i umacniania relacji małżeńskiej. Marco i Romina Manali z włoskiego Projektu Misterogrande mówili również o praktycznych rozwiązaniach w pracy z małżonkami, a Iwona i Piotr Wołkow, małżonkowie od ponad ćwierć wieku, rodzice dwójki adoptowanych dzieci, o tym, jak Bóg działał w ich życiu przez sakrament małżeństwa. Świadectwem działania Ducha Świętego w życiu małżeńskim i rodzinnym podzieli się także Monika i Dominik Radziszowscy.

Przysięga małżeńska

Nie zabrakło też „kapłańskiego” spojrzenia na małżeństwo. Czym są małżonkowie i ich przykład w życiu młodego księdza mówił ks. Marcin Kąkol z archidiecezji gnieźnieńskiej, który od czasów kleryckich związany jest z projektem Misterogrande.

„Patrząc na was, małżonków uczę się jak być ojcem. Bo ojcostwo i szerzej rodzicielstwo nie ma ustalonych godzin urzędowania, tylko jest darem zawsze, w każdym momencie. Kapłan do takiego daru z siebie jest również wezwany. Szczególnie dar życiodajności widać w sakramencie pojednania. Tego właśnie uczy bycie z rodzicami, którzy dla swoich dzieci właśnie taką ciągłą troskę i obecność mają” – mówił ks. Marcin.

Ogromne zainteresowanie wzbudził panel, podczas którego małżonkowie wraz z duchownymi analizowali elementy przysięgi małżeńskiej. Co właściwie małżonkowie sobie przyrzekają? I czy jeśli „nie czują już, że się kochają” to czy właściwie nie lepsze jest rozstanie? Nic bardziej mylnego! – mówili Beata Matysek i Jacek Szewerniuk, którzy mają za sobą dramat rozstania i powrotu do siebie, a obecnie pracują we Wspólnocie Trudnych Małżeństw Sychar. Przekonywali uczestników, że każdy kryzys, każde zranienie i każde zło da się przebaczyć. O uzdrawiającej mocy sakramentu opowiedzieli z wielką szczerością.

„Gdybyśmy nie byli małżeństwem sakramentalnym nie dałoby się go uratować” – powiedziała Beata.

„Małżeństwo jest ikoną miłości Boga do nas” – tak o małżeństwie napisał papież Franciszek w Amoris Laetitia, a zatem kongres o małżeństwie nie mógł się obyć bez nabożeństwa z towarzyszeniem ikony. Każdy uczestnik otrzymał w prezencie ikonę przedstawiającą małżonków, która została napisana na pierwszy Kongres Projektu Misterogrande we Włoszech wiele lat temu.

Modlitwa

Uczestnicy spotykali się także na wspólnotowej modlitwie. Każdego dnia odbywała się jutrznia, w południe w katedrze gnieźnieńskiej Msza św., a wieczorem adoracja Najświętszego Sakramentu. Z uczestnikami kongresu spotkał się także bp Radosław Orchowicz z Gniezna, a Eucharystii na rozpoczęcie kongresu przewodniczył ks. Robert Wielądek, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Kongres podsumował w sobotę 3 maja ks. Przemysław Kwiatkowski, przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego gnieźnieńskiej kurii oraz proboszcz gnieźnieńskiej katedry związany z projektem Misterogrande. Przewodniczył on Mszy św. w ostatnim dniu spotkania.

„Na ikonie, którą dostaliście Duch Święty jest najmniejszą postacią ale w waszym życiu to On jest sprawcą dobra” – mówił ks. Kwiatkowski.

Ogłosił również, że przyszłoroczna edycja Kongresu będzie poświęcona Duchowi Świętemu i że, jeśli Pan Bóg pozwoli, odbędzie się w Gnieźnie 1-3 maja 2026. Jednocześnie gorąco zachęcił wszystkich uczestników, aby swoją codzienność traktowali jak wielkie warsztaty praktyczne współpracy z Duchem Świętym, który jest siłą życiodajną i dawcą nieprzemijającej nadziei.

„To On rodzi życie w nas” – podsumował ks. Kwiatkowski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze