Goa: 45-dniowe wystawienie relikwii św. Franciszka Ksawerego
Raz na dziesięć lat w Goa wystawiane są relikwie św. Franciszka Ksawerego. To wydarzenie przyciąga dziesiątki tysiące pielgrzymów z całych Indii, którzy modlą się przy doczesnych szczątkach wielkiego ewangelizatora Azji. Obecne wystawienie odbywa się pod hasłem: „Jesteśmy posłańcami Dobrej Nowiny” i potrwa do 5 stycznia 2025 roku.
Wystawienie relikwii rozpoczęło się uroczystą Eucharystią sprawowaną przez arcybiskupa stołecznego Delhi w bazylice Bom Jesus, gdzie na co dzień relikwie są przechowywane. W homilii abp Anil Joseph Couto nazwał św. Franciszka Ksawerego „człowiekiem misji”, podkreślając, że może on być przykładem dla współczesnych chrześcijan „w pełnym zapału i odwagi głoszeniu Ewangelii”. W liturgii uczestniczyli liczni arcybiskupi i biskupi z całych Indii, 400 kapłanów i ponad 40 tys. wiernych.
>>> Św. Franciszek Ksawery – Apostoł Dalekiego Wschodu
Przeniesienie relikwii patrona misji
Po Mszy nastąpiło procesyjne przeniesienie relikwii. Szklana urna została przewieziona do miejscowej katedry specjalnie przygotowanym pojazdem elektrycznym. W procesji szli kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele różnych stanów i środowisk społecznych. Towarzyszył im żywy łańcuch składający się z tysiąca młodych ludzi, których złączone ręce symbolizowały jedność.
Arcybiskup Goa podkreślił, że Hindusi mają ogromną cześć dla św. Franciszka Ksawerego. „Wystawienie jego relikwii gromadzi rzesze wiernych, którzy przybywają z całych Indii, ale też sąsiednich krajów” – powiedział abp Filipe Feri Ferro. Hierarcha przypomniał, że wielki misjonarz Azji popularnie znany jest jako „Gõycho Saib” – czyli patron Goa, a modlitwa prze jego relikwiach stanowi wielkie wydarzenie duchowe dla całego Kościoła w Indiach.
>>> Św. Franciszek Ksawery – jeden z największych misjonarzy w dziejach Kościoła
Gorliwy misjonarz Azji
Hiszpański jezuita Franciszek Ksawery, był jednym z pierwszych towarzyszy Ignacego z Loyoli i wraz z nim współtwórcą Towarzystwa Jezusowego. W 1542 roku przybył na Goa i uczynił z niego bazę wypadową swojej misji. Przez lata pracował nad tłumaczeniem na język tamilski prawd wiary i modlitw, a następnie zajął się głoszeniem kazań, nauczaniem, budowaniem kaplic i udzielaniem sakramentów. Jego niespełnionym marzeniem była ewangelizacja Chin, u wrót których zmarł w 1552 roku. Według tradycji chrześcijańskiej, jego ciało pozostało nienaruszone rozkładem przez kilka miesięcy mimo upałów i wilgoci, potem przewieziono je do kościoła św. Pawła na Makau, a później w 1553 sprowadzone do Goa. Od 1637 roku znajduje się w szklanej urnie i srebrnej trumnie w jezuickiej bazylice Bom Jesus. Na życzenie generała jezuitów Claudia Aquavivy w 1614, prawe ramię Franciszka, którym błogosławił i chrzcił zostało sprowadzone do Rzymu i umieszczone w srebrnym relikwiarzu w kościele Del Gesù.
W 1619 roku Franciszek Ksawery został beatyfikowany przez Pawła V, a w 1622 roku kanonizowany przez Grzegorza XV razem ze św. Ignacym. W 1927 roku Kościół katolicki ogłosił go patronem misji razem ze św. Teresą z Lisieux.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |