zdj poglądowe, fot. PAP/Art Service

Góra Kalwaria: w XII Misterium Męki Pańskiej weźmie udział ponad 100 osób

W sobotę przed Niedzielą Palmową – 12 kwietnia na ulicach Góry Kalwarii zainscenizowane zostanie XII Misterium Męki Pańskiej. W wydarzenie zaangażowanych będzie ponad 100 osób. Nowością będzie scena wyszydzenia Jezusa przed Herodem – poinformowali organizatorzy.

Po raz dwunasty w historii w Górze Kalwarii zostanie w Niedzielę Palmową zainscenizowane Misterium Męki Pańskiej. „Są to największe i jedyne takie rekolekcje na Mazowszu prowadzone cyklicznie od 2010 r. przez Bractwo Misterium Męki Pańskiej. Sięgając do XVII-wiecznej tradycji „Nowej Jerozolimy” (obecnie Góry Kalwarii), w której corocznie odbywały się misteria na Mazowszu wskrzeszamy historię i tożsamość naszej małej ojczyzny – napisali organizatorzy.

Misterium rozpocznie się 12 kwietnia o godz. 15.00 na Rynku Miejskim w Górze Kalwarii od modlitwy Chrystusa w Ogrójcu, a zakończy Jego męczeńską śmiercią na krzyżu.

>>> Naboje, miny i zniszczone domy – tak powstał „Krzyż Pokoju” [FELIETON]

Widowisko rozpocznie scena historyczna, odwołująca się do tradycji wpisywania wyroku wydanego na Jezusa do akt miejskich – odczytany zostanie „Dekret Piłata”, pochodzący z 1761 r. Następnie kilkudziesięciu mieszkańców miasta i okolic w strojach jerozolimskiego ludu i dostojników, rzymskich panów i żołnierzy odegra wydarzenia pasyjne.

W tym roku nowością będzie odegranie Ostatniej Wieczerzy. Po niej kolejne, od modlitwy w Ogrójcu poprzez sąd Piłata nad Jezusem i drogę krzyżową – spotkanie Jezusa z Matką, scenę Szymona Cyrenejczyka, spotkanie z Weroniką, z płaczącymi niewiastami, a następnie kuszenie Judasza – aż do ukrzyżowania.

Zgodnie z tradycją uczestnicy misterium usłyszą wierszowany tekst Jacka Kowalskiego, wzbogacony o nowe pieśni, napisane specjalnie na potrzeby tegorocznego Misterium.

>>> Arthur Blessitt – człowiek, który okrążył świat z krzyżem

Wydarzenie ma patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miasto Góra Kalwaria zostało założone przez bp. Stefana Wierzbowskiego w 1670 r. jako Nowa Jerozolima. Do rozbiorów cieszyło się sławą religijnej stolicy Mazowsza. Do kalwaryjskich kapliczek przez lata ciągnęły tłumy pątników, a w każdy Wielki Piątek odbywały się tu Misteria Męki Pańskiej. Do tej tradycji widowisk powrócono w 2010 r. Powstało Bractwo Misterium Męki Pańskiej, które podjęło się corocznego przygotowywania widowiska misteryjnego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze