Gorce: procesja Boże Ciała na wysokości 1300 metrów n.p.m.
Na wysokości 1300 metrów n.p.m. górale i turyści przeszli w procesji Bożego Ciała wokół szczytu Turbacza w Gorcach.
Procesje Bożego Ciała na Turbaczu to już tradycja. Górale i turyści modlą się przy czterech ołtarzach ustawionych w gorczańskim lesie, a kapłan niesie małą monstrancję. Tak było i w tym roku. – Zanosimy do nieba tak wiele intencji, ale też nieustannie Bogu dziękujemy za wszelkie dobro, które od Niego podchodzi – mówił ks. Kazimierz Dadej, który duszpasterzuje na Turbaczu.
>>> Stanisław Jaromi OFMConv: Kościół na drodze ekorozwoju
Procesja Bożego Ciała na Turbaczu wiodła wokół bardzo ważnych miejsc, m.in. Szałasowego Ołtarza. Tam w 1953 r. ks. Karol Wojtyła odprawiał Eucharystię przodem do ludu. Najprawdopodobniej ołtarz ustawiony był na drzwiach od szałasu. Po tym niezwykłym nabożeństwie przyszyły papież wyruszył z młodzieżą przez Luboń, Lubogoszcz, Śnieżnicę, Gruszowiec i Ćwiliń do Kasiny. Staraniem Fundacji Szlaki Papieskie Ołtarz Szałasowy został odnowiony.
Wierni, udając się na procesję, przechodzili także wokół Kaplicy Papieskiej. – Procesje w dzień Bożego Ciała odbywają się we wszystkich miastach, wsiach, niemal we wszystkich parafiach. W górach jednak są wydarzeniem i przeżyciem szczególnym – jakby jeszcze silniejszym doświadczeniem bliskości Boga. Taki właśnie wymiar miała uroczystość Bożego Ciała pod Turbaczem – mówi Wojciech Kosakowski, mieszkaniec Łopusznej, który uczestniczył w procesji Bożego Ciała wokół Turbacza.
>>> Gdzie w piątek po Bożym Ciele nie obowiązuje post?
Podczas gorczańskiej procesji Bożego Ciała nie brakowało ministrantów z dzwonkami i dzieci sypiących kwiaty. Ks. Kazimierz Dadej zaprasza do odwiedzin duszpasterstwa pod Turbaczem. – Jest to miejsce szczególne i wyjątkowe, może jest i bliżej Boga – mówi ks. Kazimierz Dadej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |