PAP/Łukasz Gągulski

Gorzów Wielkopolski: polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w katedrze

W gorzowskiej katedrze 22 stycznia odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Modlitwie przewodniczył biskup pomocniczy Adrian Put, a homilię wygłosił bp Mirosław Wola z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

W nabożeństwie, obok duchowieństwa katolickiego obu obrządków (rzymskiego i bizantyjskiego), wzięli udział przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich skupionych w Polskiej Radzie Ekumenicznej z Gorzowa Wlkp. i z Frankfurtu nad Odrą.

W tym roku modlitwie o jedność towarzyszy hasło „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego (Łk 10, 27)”. – Zebraliśmy się jako bracia i siostry, aby modlić się o jedność chrześcijan. Teksty na ten rok zostały przygotowane przez chrześcijan z Burkina Faso w Afryce. Tam zmęczonym podróżą gościom podaje się wodę, by mogli ugasić pragnienie i przemyć zakurzone twarze – mówił na początku nabożeństwa bp Put.

– Witając Was, Bracia i Siostry, ofiarujemy Wam pokrzepiającą wodę naszej miłości i oczyszczającą wodę wspólnej modlitwy. Sercem naszej modlitwy jest przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, w której słyszymy Boże wezwanie do miłości Boga i miłości bliźniego – dodał.

>>> Papież wzywa do modlitwy o pokój i o jedność chrześcijan

W kazaniu bp Wola, który jest przewodniczącym gorzowskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, odniósł się do tegorocznego hasła. – Co za szczęście dla naszych czasów, że mamy Ewangelię Łukasza! Co za szczęście, że nie zniknął on z pola widzenia Biblii! Należy on bowiem do tych, którzy zwracają uwagę na problem prawdziwego życia. Dla niego sprawiedliwość nie wyczerpuje się tylko w niebie – mówił biskup.

– Największym szczęściem życia jest to, kiedy mogę mieć świadomość, że jestem dla kogoś, a on dla mnie najlepszym upominkiem. W ten sposób uczymy się kochać Boga i przyjmować Jego miłość. Jeśli więc dziś poszukujemy szczęścia w życiu, możemy odnaleźć je w służbie wobec bliźniego – zauważył kaznodzieja.

Materiały na ten rok opracował zespół ekumeniczny z Burkina Faso, wspierany przez lokalną Wspólnotę Chemin Neuf. – To hasło przypomina, że to, co jest wspólne w naszej wierze to miłość Boga, ale też wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka – podkreśla ks. Tadeusz Kuźmicki, referent ds. ekumenizmu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W nabożeństwie wzięli udział klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze