fot. PAP/Adam Warżawa

Gorzów Wlkp: Wigilia Kultur i Narodów

Kresowianie, Niemcy, Żydzi i górale spotkali się w niedzielę na wspólnej Wigilii Kultur i Narodów w Miejskim Centrum Kultury Zawarcie w Gorzowie Wielkopolskim. Po raz 11. wieczór wigilijny organizowało Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy, którego prezesem jest Edward Dębicki – Honorowy Obywatel miasta.

Na wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, prezentowanie zwyczajów wigilijnych i degustację tradycyjnych potraw przybyli przedstawiciele dwunastu kultur. Obecni byli m.in Łemkowie z Ługów, Romowie, Górale Czadeccy, Poleszucy, Ukraińcy, przedstawiciele społeczności żydowskiej. 

W tym roku impreza została dofinansowana przez Euroregion Pro Europa Viadrina, dlatego w spotkaniu, po raz pierwszy udział wzięli Niemcy z Brandenburgii oraz ze Stowarzyszenia Polsko-Niemieckiego w Zielonej Górze. Goście wykonali „Cichą noc” w wersji oryginalnej – „Stille Nacht, heilge Nacht”.

Każdego roku w wigilii uczestniczy ks. Artur Graban, proboszcz parafii prawosławnych w Brzozie i Ługach, koło Strzelec Krajeńskich. Pieśni Bożonarodzeniowe wykonał Cerkiewny Chór „Sotiria” z prawosławnej parafii w Gorzowie. 

Kolędy grali również Lech Serpina na skrzypcach i Bogdan Siwiec na akordeonie. „W ten sposób zasypujemy dzielące nas podziały, łamiemy stereotypy i pokazujemy, że bogactwem naszej społeczności jest wielokulturowość, którą odziedziczyliśmy po przodkach. Naszym obowiązkiem jest kultywowanie tradycji i zwyczajów” – powiedział Leszek Bończuk ze Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej. Dodał, że jest to cenna inicjatywa łącząca kultury i spełniająca dwa cele: bożonarodzeniowy i integracyjny. Tę ideę zaszczepili gorzowscy Cyganie i ona się spełnia. 

Prowadzącym imprezę jest od początku jej istnienia góral z pochodzenia i aktor z zawodu – Stanisław Jaskułka. 

Wszystkie grupy narodowościowe czy etniczne prezentowały swoje potrawy, a kolorytu dodawały regionalne wielobarwne stroje. Na stołach kresowian pojawiły się m.in.: ryby przyrządzone na różne sposoby, bliny i łamańce, kapusta z grochem i ciasta. Cyganie podali obok podstawowych dań wigilijnych także mięso, bo taka jest ich tradycja. Żydzi zaprezentowali dania koszerne i placki ziemniaczane, przypominając, że 12 grudnia zaczną obchodzić święto Chanuka i wtedy dopiero zapalą pierwsze świece. A serwować będą dania przyrządzane na oleju. Niemcy podali sałatkę ziemniaczaną i specjalne świąteczne wino. 

Edward Dębicki – inicjator wielokulturowej wigilii, jest poetą, autorem książek, akordeonistą i kompozytorem. W 1955 r. założył Cygański Teatr Muzyczny „Terno”, od wielu lat w Gorzowie organizuje Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa. Nagradzany medalami i odznaczeniami, m.in. Gloria Artis, Zasłużony dla kultury polskiej, jest Honorowym Obywatelem Gorzowa Wielkopolskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze