Grad, ulewy, potężny wiatr nad Polską!

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W nocy z wtorku na środę nad województwami wielkopolskim i kujawsko-pomorskim przeszły potężne nawałnice połączone z burzami i ulewnym deszczem. Ze szkód wywołanych przez burze decydowanie najwięcej jest powalonych drzew oraz połamanych konarów i gałęzi, a także uszkodzone dachy na domach i budynkach gospodarczych oraz zalanych piwnic. Bilans szkód na pewno będzie jeszcze większy.

IMGW w Wielkopolsce ostrzegało przed burzą ‚drugiego stopnia’. I rzeczywiscie w Poznaniu było dużo błyskawic, deszczu i bardzo silnego wiatru a także gradu wielkości piłek golfowych. Strażacy w Wielkopolsce przez cały czas usuwają skutki nawałnicy. Na Placu Wielkopolskim wiatr zerwał stragany, kilka z nich zostało przewróconych i uszkodzonych. Jeszcze w nocy zostały one zabezpieczone przez strażaków. Na Starym Rynku nawałnica zdemolowała ogródki, a na Moście Teatralnym uszkodziła tymczasowe ogrodzenie. Grad uszkadzał także szyby samochodów. Jak poinformował PAP rzecznik PSP Paweł Frątczak w ciągu ostatniej doby oraz od północy do godz. 8 rano w środę strażacy interweniowali w sumie ponad 600 razy, najczęściej w woj. wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Usuwali powalone na drogi konary drzew oraz zabezpieczali zerwane dachy Strażacy ciągle są wzywani i uczestniczą w usuwaniu skutków nawałnic.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, siła wiatru w niektórych miejscach województwa przekraczała nawet 100 km/h. W Poznaniu na skutek burz obecnie nie działa kilkanaście sygnalizacji świetlnych. Nawałnica zniszczyła m.in. stragany na Placu Wielkopolskim. Powalone drzewo blokuje tory Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.
Burza nie ominęła także otoczenia naszej redakcji. W naszym ogrodzi oraz na okolicznych ulicach widzimy wiele połamanych gałęzi i powalone drzewo.

Zobacz także
Wasze komentarze