
fot. Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Grębanin: droga krzyżowa w intencji trzeźwości polskich rodzin
Już po raz 27. odprawiono w poniedziałek wieczorem drogę krzyżową w intencji trzeźwości polskich rodzin. Biskup kaliski, kapłani i wierni przeszli z krzyżem rozważając kolejne stacje z cmentarza w Kępnie do Sanktuarium Maryjnego w Grębaninie, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Damian Bryl, który w homilii akcentował, że źródłem nadziei jest Jezus Chrystus, który ma moc przeprowadzić nas przez każdy krzyż.
W homilii celebrans wskazywał, że w Roku Jubileuszowym papież zachęca, abyśmy stawali się pielgrzymami nadziei, czyli tymi, którzy żyją nadzieją i chcą ją zanieść innym.
– Chciałbym drodzy, żeby to zaproszenie do nadziei rozbrzmiało także dzisiaj w tej naszej szczególnej modlitwie o trzeźwość. Wszystkim, którzy doświadczają skutków nadużywania alkoholu, uzależnień różnego rodzaju, szczególnie tym wszystkim, których to doświadczenie mocno dotyka, potrzebne jest słowo nadziei – powiedział biskup kaliski.
>>> Góra Kalwaria: w XII Misterium Męki Pańskiej weźmie udział ponad 100 osób
Zaznaczył, że papież Franciszek zaprasza, żebyśmy uczyli się dostrzegać znaki nadziei.
– Wielkim znakiem nadziei jest ta nasza wspólna droga krzyżowa i modlitwa. Droga krzyżowa jest trudną drogą, ale jest drogą nadziei, bo prowadzi do życia. Dzisiaj razem modlimy się o trzeźwość rodzin, bo wiemy, jak wielkim dramatem są różnego rodzaju uzależnienia, jak bardzo potrzeba nam trzeźwości i życia w wolności. Jesteśmy tutaj, bo ufamy, że Jezus jest z nami i że On może nas przez te nasze biedy przeprowadzić – stwierdził kaznodzieja.

Dziękował osobom, które były u początków organizowania tej drogi krzyżowej, a także wspólnotom i terapeutom, którzy towarzyszą w zmaganiu się z uzależnieniami. Zachęcał wiernych, aby zaufali Jezusowi, szczególnie w tych momentach, gdy doświadczenia przytłaczają.
– Prośmy, żebyśmy umieli trzymać się Jezusa, gdy wydaje się, że tej nadziei już nie ma, gdy nawet ci, którzy są wokół nas wątpią. Drodzy, chcemy dzisiaj modlić się o nadzieję dla nas, dla naszych rodzin, dla rodzin dotkniętych uzależnieniami, dla naszej ojczyzny – mówił pasterz Kościoła kaliskiego.
Po komunii św. Matce Bożej Grębanińskiej zawierzono osoby uzależnione od alkoholu i ich rodziny, a także ludzi pomagających im wyjść z choroby.
Biskupowi, kapłanom i wiernym za wspólną modlitwę podziękował ks. Eugeniusz Walczak, diecezjalny duszpasterz ds. trzeźwości. Słowa wdzięczności skierował do inicjatorki organizowania drogi krzyżowej Marii Główki za wielkie zaangażowanie w to dzieło.
Wraz z uczestnikami drogi krzyżowej modlili się także ks. prał. Wiesław Kondratowicz, wieloletni duszpasterz ds. trzeźwości, ks. Paweł Frąckowiak, proboszcz parafii w Grębaninie, ks. kan. Krystian Szenowski, proboszcz parafii św. Marcina w Kępnie i dziekan dekanatu kępińskiego i ks. kan. Krzysztof Ordziniak, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Mikstacie.
Grębanin pod Kępnem to wioska w diecezji kaliskiej, w której od sześciu wieków czczona jest Matka Boża Patronka Naszej Codzienności. Miejscowość związana jest z apostolatem trzeźwości. Wszystko zaczęło się od charyzmatycznego kapłana ks. Józefa Janiszewskiego posługującego w Grębaninie w latach 20. XX wieku. Był autorem licznych publikacji, a także wierszy i piosenek poświęconych szerzeniu abstynencji oraz „walce z pijaństwem”.
Od 1928 r. redagował w Grębaninie miesięcznik „Głos Misyjny”. Pisał też kazania do „Przewodnika Katolickiego” i do „Nowej Biblioteki Kaznodziejskiej” oraz był autorem prawie 70 publikacji, bardzo wielu o tematyce trzeźwościowej. Jako abstynent z wyboru był wiarygodnym przykładem stylu życia, do którego przekonywał swych parafian.
Grębanińskie sanktuarium od dawna było miejscem pielgrzymkowym, a od dwudziestu siedmiu lat w poniedziałek po V niedzieli Wielkiego Postu do Matki Bożej Patronki Naszej Codzienności podążają w pokutnej procesji drogi krzyżowej z Kępna przedstawiciele środowisk trzeźwościowych i ich sympatycy, nie tylko z diecezji kaliskiej, ale także z archidiecezji wrocławskiej i Opolszczyzny. Dziękują tu za otrzymane łaski, także za dar trzeźwości, składają świadectwa abstynencji.
Inicjatorką organizowania drogi krzyżowej w Grębaninie jest Maria Główka, psychoterapeutka i psycholog. U początków byli także ks. prał. Wiesław Kondratowicz, diecezjalny duszpasterz ds. trzeźwości i ks. prał. Stanisław Borowicki, proboszcz parafii w Grębaninie.
Obecnie organizatorami są ks. ks. Eugeniusz Walczak, diecezjalny duszpasterz ds. trzeźwości, Kępińska Wspólnota Trzeźwości i wspólnota parafii w Grębaninie z proboszczem ks. Pawłem Frąckowiakiem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |