TOPSHOTSRefugees and migrants arrive at the Greek island of Lesbos after crossing the Aegean sea from Turkey on September 30, 2015. UN Secretary-General Ban Ki-moon welcomed the European Union’s decision to inject $1 billion to help countries overwhelmed by Syrian refugees, but said more must be done to relocate migrants. AFP PHOTO / ARIS MESSINIS TOPSHOTS-GREECE-EUROPE-MIGRANTS

Grecja: 120 migrantów aresztowano na wyspie Lesbos

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Grecka policja aresztowała w poniedziałek 120 migrantów, którzy protestowali w miasteczku Mitilini na wyspie Lesbos, po tym gdy w nocy zaatakowali ich antyimigracyjni ekstremiści. W wyniku starć rannych zostało co najmniej 10 osób.

Protestujący zostali zaatakowani w nocy z niedzieli na poniedziałek przez tłum, który domagał się, żeby opuścili plac Safony w Mitilini. Oprócz 120 migrantów ubiegających się o azyl policjanci aresztowali także – za rzekome nielegalne obozowanie – dwóch Greków, którzy przyłączyli się do protestu.

Protesty na wyspie rozpoczęły się po tym, gdy w ubiegłym tygodniu sąd najwyższy orzekł, że migranci przybywający na greckie wyspy z Turcji mogą swobodnie przemieszczać się na część kontynentalną Grecji w czasie, gdy ich wnioski o azyl są rozpatrywane. Orzeczenie nie ma jednak mocy wstecznej, co oznacza, że migranci, którzy już przebywają na wyspach, nie mogą skorzystać z tego prawa.

Jeszcze przed nocnymi starciami burmistrz wyspy Spyros Galinos ponowił apel do greckiego rządu o zmniejszenie utrzymującego się wysokiego poziomu przeludnienia w obozach dla migrantów na Lesbos i innych wyspach.

„Jest 10 tysięcy osób ubiegających się o azyl, a nasza gmina liczy 27 tys. ludności. Nasza wyspa ponownie jest zakładnikiem” – napisał w liście do greckiego ministra ds. polityki migracyjnej Dimitrisa Vitsasa. „Lesbos nie może dłużej tego wytrzymać” – dodał.

Według rządzącej lewicowej partii Syriza skrajni „prawicowi bandyci” byli odpowiedzialni za nocne ataki na migrantów.

„To była dobrze zorganizowana akcja, z zamiarem zabójstwa, z udziałem skrajnie prawicowych, przestępczych i chuligańskich elementów, które nie mają nic wspólnego z wyspą i jej tradycjami” – napisano w oświadczeniu Syrizy.

Grecja: 120 migrantów aresztowano na wyspie Lesbos
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze