Fot. PAP/EPA/GEORGE VITSARAS

Grecja: miniony lipiec był najcieplejszym w historii

Lipiec br. był najgorętszym lipcem w historii pomiarów w Grecji – podała w poniedziałek agencja AFP, powołując się na dane Obserwatorium Narodowego w Atenach. Poprzedni miesiąc również był najcieplejszym czerwcem w historii.

Według danych udostępnionych AFP przez Obserwatorium Narodowe w Atenach średnia temperatur w lipcu w latach 1960–2024 wzrosła o 2,5 st. C. Do tej pory najcieplejszym od 1960 roku był lipiec 2012 r. Ubiegły miesiąc okazał się jednak cieplejszy o 0,3 st. C. od poprzedniego z rekordową temperaturą. Władze Grecji były w lipcu zmuszone do częściowego zamknięcia w najgorętszych porach dnia jednej z największych atrakcji tego kraju, czyli ateńskiego Akropolu. Państwo to zmaga się również z niedoborami wody spowodowanymi przez suszę i złe zarządzanie.

„Według europejskiej sieci Copernicus poniedziałek 22 lipca był najgorętszym dniem odnotowanym na świecie od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1940 roku, a średnia globalna temperatura wyniosła 17,15 st. C” – podała w środę agencja AFP.

Dodała, że już 21 lipca był dniem rekordowym z średnią globalną wynoszącą 17,09 st. C.

Czerwiec również był najcieplejszym czerwcem od 1960 roku, co przyczyniło się do dwukrotnie większej liczby pożarów niż w roku poprzednim. Pożary są bezpośrednim skutkiem ekstremalnych temperatur.

Według naukowców obecne ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak wyższe temperatury i związane z nimi dłuższe i intensywniejsze fale upałów, są spowodowane przez zmiany klimatu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze