Grecja: od stycznia 2025 znaczne ograniczenia liczby pielgrzymów na Świętą Górę Athos
Od stycznia przyszłego roku Święta Góra Athos w północno-wschodniej Grecji poważnie ograniczy wstęp pielgrzymów na swój obszar.
W związku ze znacznym wzrostem liczby odwiedzających to święte dla światowego prawosławia miejsce obecnie skity, tzn. pustelnie, położone w odosobnieniu, ale mogące przyjmować pątników i zapewnić im nocleg, będą mogły gościć najwyżej 200 osób miesięcznie, centralne cerkwie większych klasztorów (kyriakony) – 50, a kelie (cele) mnisze – do 20 gości. Nowe przepisy dotyczą grup liczących co najmniej pięć osób, nie obejmują natomiast uczniów, studentów, nowicjuszy mniszych i wojskowych.
Pielgrzymowanie na Świętą Górę będzie odtąd możliwe jedynie na podstawie oficjalnych zaproszeń, wydanych przez poszczególne klasztory bądź skity, przy czym wszyscy pątnicy winni otrzymać zezwolenie na wstęp od Zarządu ds. Pielgrzymek najpóźniej do godziny 12.00 dnia poprzedzającego przybycie. Samowolne przemieszczanie się po Athosie oraz prośby o pobyt w innych klasztorach niż te zapraszające będą zakazane. Niemożliwe będzie przekroczenie ustalonych kwot a złamanie tych zasad spowoduje unieważnienie zaproszenia. Zasady te mogą być okresowo złagodzone, ale tylko na czas ważnych świąt kościelnych.
Athos, położony na wąskim skrawku Półwyspu Chalcydyckiego w północno-wschodniej Grecji, jest największym i najważniejszym ośrodkiem prawosławnego monastycyzmu. Z trzech stron oblewają go wody Morza Egejskiego, a wysokość góry w szczytowym punkcie dochodzi do 2033. Dotarcie do tego miejsca, zwanego prawosławną republiką mniszą, jest możliwe w praktyce niemal wyłącznie drogą morską lub śmigłowcem, gdyż szlak lądowy jest bardzo skomplikowany. Święta Góra ma status wspólnoty autonomicznej na obszarze Grecji i jest zarządzana przez tzw. Święte Zgromadzenie (Iera Koinotis), w którego skład wchodzą przedstawiciele 20 klasztorów działających na tym terenie.
Początki w miarę zorganizowanego życia mniszego na Athosie sięgają drugiej połowy X wieku (ok. 963 roku). W szczytowych okresach rozwoju tego miejsca (głównie w średniowieczu) żyło tam ponad 6 tys. mnichów, dziś ich liczba wynosi ok. 1,2-1,4 tysiąca, co i tak czyni z Athosu największą chrześcijańską wspólnotę zakonną na świecie. Od 1988 roku Święta Góra znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w Grecji.
Od początku istniał bezwzględny zakaz przebywania kobiet w tym miejscu, najpierw nieformalny, a od 1060 roku prawny, przy czym dotyczy on również zwierząt płci żeńskiej, a więc np. kur, kóz, krów i innych. Potwierdziło to także nowe porozumienie zawarte przez władze republiki mniszej z rządem greckim w 1924 roku, przewidujące odpowiedzialność karną za nieprzestrzeganie tego zakazu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |