Zdjęcie poglądowe PAP/Tomasz Gzell

Grekokatolicka liturgia Wielkiego Czwartku

Kościół greckokatolicki rozpoczął wczoraj Święte Triduum Paschalne, które bezpośrednio przygotowuje do Wielkanocy. W Kociołach wschodnich przypada ona w najbliższą niedzielę. W katedrze greckokatolickiej eparchii wrocławsko-koszalińskiej odbyły się wczoraj Nieszpory z Boską Liturgią św. Bazylego Wielkiego. Wielkoczwartkowej liturgii przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak OSBM w koncelebrze duchowieństwa z centralnych i południowych dekanatów eparchii.

Każdego roku bp Włodzimierz Juszczak OSBM zwraca się do kapłanów w dniu ich święta ze specjalnym listem pasterskim. W tym roku w liście Władyka wskazał, iż Święte Triduum powinno być przede wszystkim czasem modlitwy i duchowej refleksji nad wiarą, nad tajemnicą kapłańskiego powołania, nad wiernością Bogu i Kościołowi oraz wiernością kapłańskim zobowiązaniom podjętym w dniu święceń.

Biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej przypomniał, że „najbliższe dni poprowadzą nas razem z Chrystusem w drodze na Kalwarię, by tam stanąć pod Jego krzyżem. Będziemy też przy grobie naszego Zbawiciela, aby zaświadczyć o Jego zmartwychwstaniu trzeciego dnia. Później wrócimy do zwykłego porządku liturgicznego i duszpasterskiego”.

>>> Kapelan z Ukrainy: żołnierze w okopach odnajdują wiarę

Władyka wskazał na potrzebę modlitwy w życiu kapłańskim. „Modlitwa w naszym kapłańskim życiu powinna być intensywna i żarliwa, głównie wtedy, gdy sami przeżywamy różne problemy oraz gdy dotyczą one naszych bliskich i wiernych powierzonych nam dekretem biskupa” – zaznaczył bp Juszczak.

Biskup podziękował także za dotychczasową posługę wszystkim kapłanom. „W dniu kapłańskiego święta pragnę wszystkim Wam, drodzy Ojcowie, podziękować za posługę duszpasterską i modlitewne wspieranie wiernych. Posługa kapłańska wymaga nie tylko wypełniania codziennych przepisanych obowiązków, ale także stałej gotowości do odpowiadania na potrzeby i prośby wiernych” – powiedział do kapłanów.

Na zakończenie listu bp Juszczak złożył życzenia duchownym. „Życzę Wam wszystkim, Drodzy Ojcowie, aby nikt z nas nigdy nie stracił wiary, świadomości otrzymania cennego daru, jakim jest kapłaństwo, oraz głębokiego życia modlitewnego” – napisał bp Włodzimierz Juszczak OSBM.

Po Liturgii we wrocławskim soborze odbyło się obmycie nóg dwunastu kapłanom. Obrzędu dokonał biskup eparchii.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

W tym roku grekokatolicy będą świętować Wielkanoc 16 kwietnia, a więc tydzień po łacinnikach. Różnica wynika ze stosowania w liturgii kalendarza juliańskiego, a nie gregoriańskiego oraz nieco innego sposobu wyznaczania daty tych świąt. We wszystkich Kościołach wypadają one w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, ale Wschód dodaje do tego jeszcze jeden warunek: nie może to być wcześniej niż wiosenne zrównanie dnia z nocą (co wiąże się z obchodami Paschy żydowskiej). W efekcie bywa tak, że Wielkanoc obchodzi się wspólnie, ale i tak, że różnica może dochodzić nawet do pięciu tygodni.

W Polsce Kościół greckokatolicki tworzą trzy eparchie (diecezje): archidiecezja przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz, diecezja wrocławsko-koszalińska pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka i diecezja olsztyńsko-gdańska, której ordynariuszem jest bp Arkadiusz Trochanowski. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze