Grodzisk Wlkp: strażak zbiera pieniądze na wóz dla druhów z Afryki

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

200 tys. zł chce zebrać strażak z Grodziska Wielkopolskiego Jakub Walkowiak. Za te pieniądze zamierza kupić, wyposażyć i dostarczyć wóz strażacki dla jednostki straży pożarnej w Butiamie w j Tanzanii.

Według planów organizatorów akcji Gasimy Afrykę – misja Tanzania, wiosną 2019 roku kupiony i odpowiednio wyposażony pojazd pojedzie do Afryki. W tej podróży weźmie udział m.in. doświadczony kierowca rajdowy Grzegorz Baran. Do tej pory udało się zebrać nieco ponad 20 tys. zł. Pieniądze są gromadzone m.in. w trakcie organizowanych w całym regionie festynów rodzinnych, koncertów, pikników i imprez sportowych. Najbliższa – bieg charytatywny „Gasimy Afrykę”, połączony z rodzinnym festynem, odbędzie się w niedzielę w Zdroju koło Grodziska Wielkopolskiego. Trwa też zbiórka pieniędzy przez stronę gasimyafryke.pl

Jakub Walkowiak powiedział PAP, że w trakcie jednej ze swoich podróży do Tanzanii, w Butiamie poznał pracujących tam polskich misjonarzy. Z jednym z nich, ks. Danielem Hincem opracował pomysł zorganizowania w parafii straży pożarnej. „Obecnie najbliższa jednostka mieści się ponad 40 km od Butiamy, tymczasem pożary i wypadki drogowe zdarzają się wszędzie, także i tam” – powiedział. Walkowiak dodał, że aby jednostka mogła funkcjonować, tamtejszym strażakom potrzebny jest wóz ratowniczo-gaśniczy. Stąd pojawiła się koncepcja zakupu używanego pojazdu za około 100 tys. zł.

Fot. facebook.com/gasimyafryke

„Za takie pieniądze będziemy mogli nabyć kilkunastoletnie auto – pewnie kupimy je w Wielkiej Brytanii, bo w Tanzanii potrzebny jest wóz z kierownicą po prawej stronie. Projekt nie kończy się tylko na zakupie samochodu – potrzebne jest jego wyposażenie w sprzęt, hełmy czy ubrania dla strażaków – szacujemy, że kosztować to będzie drugie 100 tys. zł” – powiedział.

W kosztach projektu zawiera się też podróż wozem strażackim z Polski do Tanzanii. „Chcemy pojechać tym samochodem i osobiście go dostarczyć. Liczymy, że ta wyprawa przyciągnie sponsorów. Cieszy nas, że w tym miesiącu do naszej ekipy dołączył doświadczony kierowca rajdowy, wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar Grzegorz Baran. Od strony merytorycznej wspiera nas też Arkady P. Fiedler, który Afrykę przejechał małym fiatem” – wyjaśnił Walkowiak. Akcja Gasimy Afrykę – misja Tanzania prowadzona jest przy wsparciu Fundacji Usłyszeć Afrykę. Patronat honorowy nad projektem objęła Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. 

Fot. facebook.com/gasimyafryke

Grodzisk Wlkp: strażak zbiera pieniądze na wóz dla druhów z Afryki
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze