Fot. pixabay

Gruzja: Kościół katolicki apeluje o dialog i powtrzymanie się od przemocy

Stanowiący niewielką mniejszość (0,8) proc. ludności) w zdominowanej przez prawosławie Gruzji Kościół katolicki apeluje o powstrzymanie się od przemocy i nawiązanie dialogu – powiedział agencji SIR administrator apostolski Kaukazu obrządku łacińskiego, bp Giuseppe Pasotto.

Gruzini protestują przeciwko przyjętej przez parlament ustawie, która – zdaniem jej krytyków – jest inspirowana rosyjskim ustawodawstwem dotyczącym „zagranicznych agentów”. Tak byłyby określane organizacje pozarządowe, media i osoby fizyczne, otrzymujące co najmniej 20 procent zagranicznego wsparcia finansowego.

>>> Syria: dialog międzyreligijny będzie kontynuowany

Bp Pasotto podkreślił, że wczorajsza demonstracja była duża i trwała do późna w nocy. Policja próbowała już rozproszyć demonstrantów za pomocą gazu łzawiącego i armatek wodnych. Dziś o godzinie trzeciej miała miejsce kolejna demonstracja, a jej uczestnicy zapowiedzieli, że protesty będą kontynuowane codziennie, dopóki ta ustawa nie zostanie odrzucona. Jego zdaniem rząd w Tbilisi wskazuje jasne stanowisko antyeuropejskie. Oznacza to powiedzenie „nie” wejściu Gruzji do Europy. Bp Pasotto przypomniał, że Gruzja złożyła wniosek o przyjęcie do UE, ale w zeszłym roku została pozostawiona na „liście oczekujących”, podczas gdy przywódcy UE zdecydowali o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu krajów kandydujących do członkostwa. Od tego czasu rząd gruziński podjął decyzje, które zbliżają ten kraj bardziej do Rosji niż do Unii Europejskiej, podczas gdy 80 procent ludności głosowało w referendum za NATO i Europą.

Gruzja. Marsz przeciwko przyjmowaniu nielegalnych uchodźców. fot. EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Administrator apostolski Kaukazu wyjaśnił, że ustawa przewiduje, iż organizacje niekomercyjne, które otrzymują ponad 20 procent swoich funduszy ze źródeł zagranicznych, muszą być zarejestrowane jako „agenci zagraniczni”, co wiązałoby się z ewentualnymi ograniczeniami w ich działalności. Bp Pasotto obawia się, że jedną z pierwszych organizacji, których to dotknie będzie Caritas, bo prawie wszystkie jej dochody pochodzą z zagranicy.

Kilka dni temu zebrała się Rada Religii i przegłosowała wspólną deklarację, w której wyraziła swoją niezgodę wobec tekstu ustawy. Bp Pasotto wskazuje, że podstawową kwestią jest zapewnienie postawy szacunku dla tego, co organizacje pozarządowe, Kościoły i związki wyznaniowe czynią dla kraju. Słuszna jest kontrola przejrzystości finansowania – dodaje biskup, ale jak zaznacza w Gruzji są już prawa i instrumenty, które tę przejrzystość gwarantują. „Nasza Caritas na przykład zgłasza wszystkie dochody, ile ich jest, skąd pochodzą i jak są wykorzystywane. Państwo ma już wszystkie środki i instrumenty, by kontrolować przejrzystość funduszy. Nie ma absolutnie żadnej potrzeby wprowadzania nowego prawa, które by ją gwarantowało” – powiedział agencji SIR administrator apostolski Kaukazu obrządku łacińskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze