Gruzja: obywatele podróżują do państw UE bez wiz

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Gruzini mogą od wtorku podróżować do państw Unii Europejskiej bez wizy. Jednym z pierwszych, który skorzystał z tych regulacji był premier Giorgi Kwirikaszwili, który wraz ze studentami, naukowcami, politykami i dziennikarzami odleciał tego dnia do Aten.

Jest to pierwsza grupa obywateli Gruzji z paszportami biometrycznymi, którzy podróżują w warunkach zniesienia wiz do strefy Schengen na maksymalnie 90 dni.

Przed odlotem z Tbilisi premier Kwirikaszwili powiedział: „to jest historyczny dzień. Gruzini lepiej poznają europejskie wartości”. Na Twitterze w poniedziałek napisał: „Gruzja wraca do europejskiej rodziny” i opatrzył tweet rysunkiem gruzińskiej flagi połączonej z flagą UE.

Gruziński premier spotka się w Atenach z greckim premierem Aleksisem Ciprasem. Potem uda się do Brukseli na spotkanie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem.

Zniesienie wiz dla Gruzinów kraje Unii Europejskiej zatwierdziły 27 lutego. Gruzini teraz mogą wjechać do krajów strefy Schengen na okres do 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych. Muszą posiadać paszport biometryczny.

Fot. Anna Woźniak, flickr.com

Gruzja: obywatele podróżują do państw UE bez wiz
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze