betlejemskie swiatlo pokoju kard. Kazimierz Nycz

fot. PAP/Mateusz Marek

Harcerze z ZHP przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju do katedry polowej

Kanclerz Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego ks. Jan Dohnalik przewodniczył roratniej Mszy św., podczas której harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przynieśli do katedry polowej Betlejemskie Światło Pokoju.

W homilii ks. hm. Wojciech Jurkowski, naczelny kapelan ZHP przypomniał ideę akcji przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju, która w Polsce odbywa się po raz 31. Wyjaśnił, że co roku towarzyszy jej hasło. W tym roku są to słowa: „Światło Nadziei”. Jak wyjaśnił chodzi o to, aby lampion z zapalonym w Betlejem światłem „nie był tylko kolejnym świątecznym gadżetem”. – Kiedy, jak kiedy, ale chyba dzisiaj ten świat, a szczególnie nasza Ojczyzna potrzebuje tej dobrej, ugruntowanej na dobrym fundamencie – Chrystusie, nadziei, która pozwoli pokonać te trudności, które nas spotykają – powiedział.

>>> Harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na Litwę i Białoruś

Eucharystię z ks. Janem Dohnalikiem koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego ks. płk w st. spocz. January Wątroba, ks. płk SG Zbigniew Kępa, ks. por. SOP Piotr Zamaria oraz ks. hm. Wojciech Jurkowski kapelan ZHP. Obecni byli na niej przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego.

Historia Betlejemskiego Światła Pokoju zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, gdzie narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się płomień, niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty.

>>> Betlejemskie Światło Pokoju dotarło aż do… Sekretariatu Episkopatu

Inicjatywa przekazywania Światła Pokoju narodziła się w Austrii w 1986 r., jako jedno z bożonarodzeniowych dzieł charytatywnych na rzecz niepełnosprawnych dzieci oraz osób potrzebujących. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę.

Polscy harcerze w betlejemskiej sztafecie uczestniczą od 1991 roku. Przekazanie ognia odbywa się naprzemiennie: raz na Słowacji, raz w Polsce. Światło jest symbolem pokoju, braterstwa, miłości.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze