Historyczna wizyta papieża na szczycie G7
Franciszek, jako pierwszy papież w historii, wziął udział w szczycie G7. Spotkanie grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata odbywa się od 13 do 15 czerwca we włoskiej Apulii. „Żadna maszyna nie powinna nigdy decydować, czy odebrać życie istocie ludzkiej” – podkreślił Ojciec Święty w swoim przemówieniu, poświęconym sztucznej inteligencji. Ponadto papież odbył 10 spotkań ze światowymi przywódcami.
„Czeka nas tu bardzo długi dzień” – powiedział papież po przylocie helikopterem do Borgo Egnazia, niedaleko Bari. Powitała go tam premier Włoch Giorgia Meloni.
Franciszek najpierw odbył kilka spotkań, kolejno z: dyrektor generalną Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgijewą, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Francji Emanuelem Macronem i premierem Kanady Justinem Trudeau.
Następnie wziął udział w sesji plenarnej poświęconej m.in. sztucznej inteligencji i wygłosił wykład wprowadzający w tematykę. Powitany przez światowych przywódców na stojąco i oklaskami, Ojciec Święty najpierw podjechał na wózku inwalidzkim do każdego z uczestników sesji, by się z nim przywitać. Zapraszając papieża do zabrania głosu, premier Meloni podkreśliła historyczny charakter jego obecności na szczycie G7.
W swoim przemówieniu Franciszek przypomniał, iż sztuczna inteligencja ma bardzo szerokie zastosowanie, a można oczekiwać, iż będzie w jeszcze większym stopniu wpływać na nasze życie. Oferuje ona fascynujące możliwości, ale z drugiej wiążą się z nią poważne zagrożenia, zwłaszcza dlatego, że może ona dokonywać samodzielnych wyborów algorytmicznych. W tym kontekście papież wskazał na konieczność kontroli człowieka nad procesem wyborów sztucznej inteligencji.
Szczególny niepokój Ojca Świętego budzi rozwój i wykorzystanie tzw. „śmiercionośnej broni automatycznej”. „Żadna maszyna nie powinna nigdy decydować, czy odebrać życie istocie ludzkiej” – stwierdził Franciszek.
Papież przypomniał jak działa mechanizm sztucznej inteligencji i przestrzegł przed zapominaniem, iż nie jest to istota ludzka. Jednocześnie wskazał na zagrożenia tak zwanej generatywnej sztucznej inteligencji, która nie wypracowuje jednak nowych koncepcji ani analiz, powielając jedynie to, co już istnieje i nadając tym treściom atrakcyjną formę. „A im częściej znajduje powtarzające się pojęcie lub hipotezę, tym bardziej uważa je za uzasadnione i ważne” – podkreślił Ojciec Święty, i dodał, że często nie sprawdza się, czy zawierają one błędy lub z góry przyjęte koncepcje.
„W ten sposób nie tylko pojawia się ryzyko legitymizacji fałszywych wiadomości (fake news) i wzmocnienia przewagi jakiejś dominującej kultury, ale także podważa to w istocie proces edukacyjny. Edukacja, która powinna zapewnić uczniom możliwość autentycznej refleksji, może zostać sprowadzona do powtarzania pojęć, które będą coraz częściej oceniane jako niebudzące zastrzeżeń, jedynie z powodu ich ciągłego powtarzania” – przestrzegł Franciszek.
Papież wskazał, iż programy sztucznej inteligencji muszą być inspirowane etycznie i zachęcił do określenia wspólnych zasad etycznych, za pomocą których można rozwiązać wszelkie dylematy lub konflikty życia. Zwrócił uwagę na zagrożenia „paradygmatu technokratycznego” i zaapelował o „zdrową politykę”, która otwarłaby nowe drogi „dla różnych możliwości, które nie oznaczają powstrzymywania kreatywności człowieka i jego marzeń o postępie, a raczej ukierunkowują tę energię w nowy sposób. Tak jest właśnie w przypadku sztucznej inteligencji. Obowiązkiem każdego jest jej dobre wykorzystanie, a do obowiązków polityki należy stworzenie warunków, w których takie dobre wykorzystanie będzie możliwe i owocne” – stwierdził Ojciec Święty kończąc swe przemówienie.
Papież uczestniczył w całej sesji, słuchając wystąpień przywódców państw i zaproszonych gości.
Przed wieczornym odlotem helikopterem do Watykanu Franciszek odbył drugą serię spotkań dwustronnych, z: prezydentem Kenii Williamem Samoei Ruto, premierem Indii Narendrą Modim, prezydentem USA Josephem Bidenem, prezydentem Brazylii Luizem Inácio Lulą da Silvą, prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem oraz prezydentem Algierii Abd al-Madżidem Tabbunem. W sumie tego dnia odbył w Borgo Egnazia 10 spotkań ze światowymi przywódcami.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |