Katalonia. fot. PAP/EPA/Quique Garcia
Hiszpania: biskupi przeciwni amnestii dla separatystów z Katalonii
Konferencja Episkopatu Hiszpanii jest przeciwna ogłoszeniu amnestii wobec separatystów z Katalonii, którzy w 2017 r. zorganizowali nielegalny plebiscyt niepodległościowy w tym położonym na północnym wschodzie regionie.
Jak powiedział rzecznik prasowy episkopatu César García Magán, w ocenie hiszpańskich biskupów ich kraj nie znajduje się obecnie w sytuacji konieczności ogłoszenia natychmiastowej amnestii. Dodał, że Hiszpania nie przechodzi obecnie przez okres transformacji ustrojowej jak w drugiej połowie dekady lat 70. XX w. kiedy upadła dyktatura frankistowska.
>>> Co może się stać, jeśli Katalonia ogłosi niepodległość?
Żądanie ogłoszenia amnestii wobec organizatorów nielegalnego referendum z 1 października 2023 r. domagają się ugrupowania separatystów z Katalonii, Republikańska Lewica Katalonii (ERC) i Razem dla Katalonii (Junts) w zamian za poparcie dla trzeciego rządu Pedro Sancheza, aktualnego premiera Hiszpanii, kierującego socjalistami (PSOE). Wprawdzie przegrali oni wybory z 23 lipca, ale centroprawicowej Partii Ludowej (PP) nie udało się uzyskać wotum zaufania od Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu. W piątek lider PP Alberto Nunez Feijoo nie uzyskał poparcia posłów i prawdopodobnie król Filip VI wskaże teraz Sancheza jako kandydata na szefa nowego gabinetu.
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!
Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
| Zobacz także |
| Wasze komentarze |





Wiadomości
Wideo
Modlitwy
Sklep
Kalendarz liturgiczny